Amiral Mehmet Sarı kimdir? TSK'dan ihraç edildi mi?

TSK'da görevli Amiral Mehmet Sarı, generaller bildirisiyle yeniden gündemde. Peki kimdir bu sarıklı cübbeli amiral, hangi cemaate üye... Barış Terkoğlu amiralin Mehmet Kurdoğlu cemaatinden olduğunu iddia etti.

103 emekli amiral, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin yayımladıkları sarıklı ve cübbeli amiral görüntüleri için de 'Kabul edilemez' dedi. Görüntülerdeki kişinin Tuğamiral Mehmet Sarı olduğu ortaya çıkmış Genelkurmay soruşturma başlatmıştı. 

Mehmet Sarı Kimdir?

Deniz Harp Okulu mezunu olan Tuğamiral Mehmet Sarı, aslen Ordu Fatsalı... Babası polis memuru olan Mehmet Sarı, Deniz İkmal Komutanı olarak görev yapıyor. 

Peki tarikat evinde sarıklı cübbeli olarak görüntülenen amiral hangi cemaate mensup bu konuda neler biliniyor? Bu sorunun yanıtına dair bugün gazeteci Barış Terkoğlu'ndan bir iddia geldi. Terkoğlu, amiralin gizlilikleri ile bilinen Mehmet Kurdoğlu tarikatından olduğunu iddia etti. Terkoğlu şunları yazdı:

*Günlerdir tartıştığımız cüppeli-sarıklı amiral hangi cemaatten? Garip ama herkes farklı düşünüyor. Kesin olan şu ki resmi kayıtlarda bulunmuyor. Yani ne eski ne yeni, sicilinde herhangi bir tarikat bağlantısı yazıyor. Haliyle belgeli bir yanıtı yok. 

Deniz lisesinde öğrenciyken, Fethullahçıların düzenlediği hafta sonu pikniğine katıldığı için mercek altına alındığı anlatılıyor. Ancak bunun arkadaşlarının daveti olduğu, bu nedenle diğer öğrencilere yapılan işlemin ona yapılmadığı söyleniyor. Bugün nasıl böyle açık açık, makam aracıyla giderek bu görüntüyü verdi diye soruyorlar ya…

Onu tanıyanlar FETÖ’nün tasfiye sürecinin bir dönüm noktası olduğunu ifade ediyor. Daha önce yediğiyle, içtiğiyle, giyinmesiyle diğer askerler gibi hayat süren Amiral,  AK Parti-FETÖ kavgasının ardından görünür şekilde muhafazakârlığını öne çıkarmış. Basına yansıyan görüntüsündeki gibi kendisini açığa koyar hale gelmiş.

Mehmet Kurdoğlu tarikatı nedir?

Nurculuk kökenli ama aynı zamanda FETÖ’ye rakip Kurdoğlu Grubu, cemaatler içinde en az bilineni. İşin ilginci, Diyanet’e mal edilen meşhur tarikatlar raporunda, küçük gruplar hatta kişiler bile eleştiriyle yer alırken “Kurdoğlu Grubu”na ilişkin tek satır yok. Resmin bütünü FETÖ operasyonlarıyla çıktı. TSK içinde bir cemaatler savaşı vardı. Adını, lideri Mehmet Kurdoğlu’ndan alan rakip cemaat, FETÖ tarafından kasıtlı olarak açığa çıkarılıyordu. FETÖ, ışığı başkasına tutarken kendisi karanlıkta kalıyordu.

İnternet Haber

- Van Havadis, Biyografi bölümünde yayınlandı
https://www.vanhavadis.com/haber/6906506/amiral-mehmet-sari-kimdir-tskdan-ihrac-edildi-mi