vanhavadis @ hotmail.com

VASKİ'den, konuşanlara yaptırım

Bu memlekete gerçekleri konuşmak, suç sayılmaya başladı. Her kurum kendilerince bir basın birimi oluşturmuş. Kurdukları basın birimleri, vatandaş adına haber yapan Gazetecilere hangi haberi ne şekilde servis etseler, maalesef yerelde görev yapan Gazetecilerde o haberi geldiği gibi sayfalarında yer veriyor.

Yani "kes, kopyala, yapıştır" mantığı. Kimse bir şey sorgulayamaz duruma geldi.  Durum böyle olunca, kentin sorunları dile getirilemiyor. Kurum amiri yada yetkili birim her şeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışır.

 Gariban okuyucu veya iyi niyetli vatandaş ise "Her şey ne kadar güzel, baksanıza sıfır sorunlu bir kente yaşıyoruz" diyebilme yanılgısı içine girebiliyor. Bazı duyarlı vatandaş ise, sorunu iyi niyetle ve kimseyi karalamadan basına anlatmaya çalışıyor. Basın mensubu vatandaşın sesi olmaya çalıştığı vakit işler çok değişiyor.

 Vatandaşın sesi olmaya çalışan Gazeteci bir anda "hain" damgasını yiyebiliyor. Bu da yetmezmiş gibi, VASKİ gibi kurumlar, bir Gazetecinin, vatandaşın sorununu dile getirdiği zaman, VASKİ'nin yetkili ağabeyleri, vatandaşın sorununu yada kentin sorununu dile getiren Gazeteciyi  çeşitli yaptırımlara maruz bırakabiliyor.

Yani yetkili beyler, "kimse bizim eksiğimizi yazamaz, kimse bizi eleştiremez deme gücünü kendinde buluyor. "Para kimde güç onda" diyorlar ya!... İşte aynı bu mesele..

Benim devletim, işi bilmez bazı beyleri getirir kurumun başına bırakır, kurumun başına geçen beyimiz ise "ye kürküm ye" misali bir gün Elazığ'da, bir gün Kayseri'de, bir gün Denizli'de, bir bakarsın bir günde Ankara'da boy gösteriyor.

Türkiye'yi tek başına yöneten Recep Tayyip Erdoğan nerede ve nasıl bilecek VASKİ Van'da nasıl çalışıyor? ne yapıyor? devletin parası ile kendi şahsı reklamını nasıl yapıyor? Nereden bilecek ki? Çünkü Anlatan yok!

Almış kentin bazı Gazetecilerini yanına, veriyor ellerine 3-5 kuruşluk reklam.  Şişir babam şişir, şişire bildiğin kadar.

Sayın Erdoğan nerede bilecek, Vanlı Gazeteci Ayhan Yazlık, vatandaşın yanında duruyor, vatandaşın sesi soluğu oluyor ve bu yüzden VASKİ Ayhan Yazlık'a çeşitli yaptırımlar yapıyor.

Başkan Erdoğan, nereden bilecek Ayhan Yazlık'ın tek derdinin, vatandaşın, devletle barışık yaşamasını sağlamak konusunda çaba gösterdiğini. Nereden bilecek VASKİ yetkililerinin, vatandaşı, devletle küstürmek için çaba gösterdiğini.

Nereden bilecek, yerel seçimlerin, VASKİ'deki paşanın umurunda olmadığını. Nereden bilecek, VASKİ'nin tüm işlerini yaptırmak için Elazığ'dan 3-4 firma sahiplerini getirdiğini ve birçok işleri doğrudan teminle yada kılıfına uydurmak üzere ihale yolu ile Elazığlı firmalara verdiğini.

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan nereden bilecek, Van'da vatandaşın suyu günde sadece bir saat aktığını. VASKİ'de ki ağabeylerin kendilerine göre bir şebeke kurduğunu ve bunları parayla susturduğunu nereden bilecek.

VASKİ'deki beyler her şeyi çok güzel organize etmişlerdi ama bir şeyi gözden kaçırmışlardı, vatandaşın sesi, soluğu,hizmetkarı olan Van Havadis Gazetesi çalışanı Ayhan Yazlık'ı parayla susturamayacaklarını hesaba katmamışlardı. Sayın Erdoğan her zaman diyor ya! Onlar tuzak kurarlar, Allah da tuzak kurar. Ama Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.  Onların tuzağı varsa Allah'ın da bir tuzağı vardır. Allah tuzakları en iyi bozandır.  Yol yakınken VASKİ'ye bir çeki düzen verilmez ise, AK Parti Hükümeti  çok büyük bir "oy" kaybına uğrayacaktır. İyi bir şehirde yaşamak dileğiyle...