vanhavadis @ hotmail.com

Vali Zorluoğlu toplantıda neleri açıkladı

Geçtiğimiz günlerde Van Valisi Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında, Van Milletvekilleri, Genel Sekreter, Genel Müdür ve Basın mensupları bir araya geldi.

Bir otelde düzenlenen bu önemli toplantıda Vali Zorluoğlu Van’da yapılan ve yapılacak olan icraatları tek tek anlattı.

Hem Vali hem de Belediye Başkanı görevini yürütmenin zorlukları olduğu gibi büyük avantajları da yok değil yani.

Zorluoğlu yapılan asfaltları, çevre yolu, sahil yolu, ulaşımdan yapılan iyileştirmeler, İki Nisan caddesinin modernize edilmesi, yeni alternatif caddelerin açılması gibi birçok konuya açıklık getirdi.

Yapılacak olan Kent meydanı kentte yaşayan bir kesim vatandaş için sorun teşkil ederken, mevcut hukumet konağının yıkılması da kafaları karıştıran konu oldu. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Merkez Bankası ve eski müzenin bulunduğu yerden başlamak üzere özel mülkiyet olan  Mısır çarşısı ve civarındaki işyerlerinin, istimlak edilmek üzere yıkılması çok zor gibi görünüyor. Cumhuriyet Caddesi zaten mecburiyet caddesi olmaktan bir türlü çıkamadı. Kent meydanını söz konusu olan yere sıkıştırılması bana göre ileride çok büyük sorunlar teşkil edebilir. Sözü edilen yer kent meydanı olacaksa hukumet konağı niçin yıktırılacağı ise halen cevap bulmuş değil. Hukumet konağı yani valilik binası şimdiki Tuşba Belediye Başkanlığı’nın bulunduğu yere taşınacaksa, mevcut hukumet konağı da İPekyolu Milli Eğitim Müdürlüğü, İPekyolu Belediye Başkanlığı, İpekyolu Kaymakamlığı’nı çok rahat bir şekilde bünyesinde barındırabilir. En azından devlet kurumları kiradan kurtulmuş olacaklar.  Japon pasajının arka kısmında büyük umutlarla yapılan çok katlı otoparkın, otopark hizmetinden çıkarılarak iş merkezine dönüştürülmesi başka bir soru işareti. Bu kent bu şekil devam ederse ancak 100 yıl sonra kendine gelebilir. Bu kararları kim alıyor, neye göre karar alınıyor, kimler bu projeleri hazırlıyor halen anlamış değiliz. Mühendislikte bir proje yapılırken yada kentin geleceği konusunda bir çalışma yapılacaksa çok uzun vadeli düşünmek gerekir . Toplantı çok olumlu fakat  toplantıda konuşulan konular bana çok olumlu gelmedi.

Van’da, Vanlı Kurum müdürlerinin, bir bir pasivize ediliyor olması, konusu zaten başlı başına vahim bir olay. Ne yazık ki, son zamanlarda Vanlı kurum müdürleri tek tek görevden alınarak, kızağa çekilme modası başladı. Asla demiyoruz dışarıdan neden birileri getiriliyor. Elbette gelecekler. Türkiye’nin 81 ili de bizim için aynıdır. Her kişi günü geldiğinde uygun görülmesi durumunda değişik şehirlerde elbette görev yapabilecek. Şunu demek istiyoruz, Edirneli bir kardeşimiz Van’da Müdür olarak gelebiliyorsa bizim siyasetçilerimiz de Vanlı bir kardeşimizi İzmir’e Müdür olarak atayabilmelidir. Tokatlı bir kardeşimiz Van’da Genel Müdür olabiliyorsa Vanlı kardeşimiz de, Erzincan’da Genel Müdür olabilmelidir. Bu kent artık sahipsizlikten kurtulabilmelidir. Yapılan toplantıda böylesi önemli konular gündeme taşındı ama gerisi  nasıl olacak, inanın bizlerde tam olarak bilmiyoruz. Bu sorulara karşılık nasıl bir cevap aldık diye merak ediyorsanız? Bizi takip etmeye devam edin. Yarın çok farklı bir yazı ile karşınızda olacağız. Şimdilik hoşçakalın.