vanhavadis @ hotmail.com

Top şimdi TOBB'da

Geçtiğimiz günlerde, fırtınalar koparan Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri, çok şükür olaysız bir şekilde sona erdi.  Ufak tefek sesler çıktıysa da, önemli değil, çünkü bunlar her seçim sonrası yaşanan ve konuşulan konular haline geldi. Deyim yerindeyse, seçim sonrası söylenenler ve konuşulanlar, seçimin tadı tuzu olarak tarihe geçiyor her zaman.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanı Necdet Takva, çok uzun süredir Van TSO'da  görev yapıyor. Genel Sekreterlikten, Başkanlığa geçen ince ve uzun bir yol.  Van TSO'nun her işleyişini gözü kapalı olarak bilen ve yüksek deneyim sahibi olan ender Başkanlardan biridir.

Hiç unutmuyorum Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rifat Hisarciklioğlu Van'a geldiğinde, Van TSO Başkanı Necdet Takva'ya methiyeler dizmiş, övgü ile söz etmişti. Türkiye'de kurulan bütün Fuarlardan Sayın Takva'nın yetkili olduğunu dile getirmişti. Sayın Hisarciklioğlu, Necdet Takva'nın çok başarılı biri olduğunu dile getirerek, Sayın Takva'yı kendine yakın görmeyi hatta TOBB Yönetiminde değerlendirmeyi düşündüğünü dile getirdiğini hatırlıyorum.

 "İşte o gün bugündür" Şimdi Van halkı, Van esnaf ve Tüccarı, Sanayici ve Yatırımcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Başkanı Rifat Hisarciklioğlu'ndan yeşil ışık bekliyor. Yapılan Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerini büyük bir farkla kazanan Necdet Takva'nın, TOBB Yönetimine girmesinin tam zamanı geldiğini düşünüyoruz.

 Takva, TOBB'a girerse ne olur? Takva'nın, TOBB Yönetimine girmesi halinde, Sayın Hisarciklioğlu'nun eli oldukça güçlenecektir. Sayın Takva, Sayın Hisarciklioğlu'nun eli ayağı olacaktır.  Van TSO Başkanı Necdet Takva, Yüksek eğitim almış, temsiliyet gücü oldukça yüksek, aile terbiyesini çok iyi almış, saygı ve hürmette asla geri adım atmayan, nerede ne konuşacağını çok iyi bilen bir şahsiyet. Tacir ve Tüccarın, hakkını en iyi  şekilde aramasını başarabilen yüksek kabiliyete sahip olan Necdet Takva'nın, TOBB Yönetimine girmesi halinde, hem Van, hem de Ülke için büyük fayda sağlayacaktır. Van Halkı zaten Rıfat Hisarciklioğlu'nu, çok seviyor ve her daim bağrına basıyor. Van TSO Başkanı Takva'nın, TOBB Yönetimine girmesi durumunda, Sayın Hisarciklioğlu'nun, Vanlıların gönlündeki yeri Altın Harflerle yazılmış olacak.

Van TSO seçimleri iyisi ile kötüsü ile geride kaldı. Artık her şeyi geride bırakarak, Takva'ya oy veren yada oy vermeyen herkesin, bir bütün halinde hareket ederek, Sayın Takva'nın TOBB Yönetiminde yer almasını sağlamaktır. Birlik ve beraberliğimizi ancak böyle sağlarız. Güçlü bir 'Lobi' oluşturmak lazım. Siyasetçisi, Sanayicisi, Yatırımcısı, esnafı, Tüccarı, bürokratı, herkes tek vücut olacak şekilde, Van'a katkı sunabilmek anlamında fırsatları değerlendirmesi gerekir.  Siyasette bir söylem vardır. 'Geçmiş geçmişte kaldı' Bizler, artık Van için beyaz bir sayfa açmak zorundayız. Hepimize düşen görev budur. Siyaset arenasında elde edemediğimiz başarıyı, Ticaret arenasında gösterebiliriz. Halen geç kalmış değiliz. Haydi hep birlikte, Ya Allah Bismillah deyip, Van'ın geleceği açısından ilk adımı atalım. Van Ticaret ve sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva'yı TOBB'a göndermenin tam zamanı diyelim. Pozitif düşünüp, Pozitif karar almanız dileğiyle, Kalın sağlıcakla.....

KIRIK KALEM: Ayhan Yazlık