vanhavadis @ hotmail.com

Takva ve adaylığı

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van için tarihi bir fırsatta imza attı.

Takva’nın adaylığı, sadece Van değil, bölgede büyük bir heyecan yarattı. Çünkü kimse beklemiyordu bu ismi. Van Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde görev yaptığı Genel Sekreterlik yıllarından itibaren, her daim başarısından dolayı isminden söz ettirmeyi başardı. Genel Sekreterlik döneminde sonra, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı döneminde de, hiçbir zaman mütevaziliğini bozmadan, sadece işine yoğunlaştı. Kim ne dediyse, o’ hep saygı gösterdi. Saygı ve hürmetinden hiçbir zaman taviz vermedi. Bu olgunluk onu başarıya götüren en büyük etken oldu.

Bizatihi ben, her zaman diyorum fırsat verilmesi halinde, Van’da çok değerli cevherler var.  Kızmaya, darılmaya gerek yok. Büyüklerimiz çok yerinde tarihi bir söz demişler “Akıl yaşta değil, Baştadır” yani, insanın yaşça büyük olması, akılı olduğu anlamına gelmez. Evet her daim, büyüklerin tecrübelerinden faydalanmak, fikirlerine baş vurmak gerekir. Fakat, kendisini iyi yetiştiren bir insan, akıl bakımından kendisinden yaşça büyüklerden daha başarılı işler yapar. Bu anlamda, gerçekten, Recep Tayyip Erdoğan’ı  kalben tebrik ediyorum. Ekonomi uzmanı Necdet Takva’yı iyi keşf etmiş. Belki AK Parti’de bazıları diyebilir, “Takva bizim partinin kapısını ne zaman açmış” diye. HDP’liler diyebilir, “Takva bizi sattı” diye!

İşte asıl güzellik ve asıl başarı burada. STK yada Oda Başkanları bir siyasi partiye üye olamazlar ve siyasi partinin propagandasını yapamazlar. Bunu kimler başarır?  bunu ancak ve ancak Necdet Takva gibi, bilge insanlar başarabilir. Takva’nın hangi partiye “oy” verdiğini hiç kimse çözmedi çözemedi. İşte tarafsızlık buna denir.

Takva, temsil ettiği Oda’nın başarısına gölge düşmesin diye, her fikir ve her görüşe mensup  olan Yönetimindeki yoldaşlarına hiçbir zaman ters düşmedi. Onlara mobing uygulamadı. Siyasi partilerin bunca baskısına rağmen, hiçbir zaman dik duruşundan geri adım atmadı.

Çok saldırıya uğradı ama hiçbir zaman saygısızlık etmedi. Tek derdi Van ve Vanlılara hizmet etmek oldu. Ve işte bugün, Türkiye’nin yönetiminde, önemli bir rolle sahip olan, Recep Tayyip Erdoğan tarafından Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterildi.

Bu ne demektir? “Ben sana güveniyorum, Van’ı sana emanet ediyorum” anlamına geliyor.   Erdoğan Takva’ya güvendi ve Van’ı önce Allah’a sonra Takva’ya emanet etti.

Bilmeyenler için söylüyorum! Takva kimdir diye sorarsanız? Yakinen bildiğim için şöyle cevap veririm: Takva; Kürttür, Türktür, Lazdır, Çerkezdir, Alevidir, Araptır, Gürcüdür, Vs. Vs. Çünkü sayın Takva, kucaklayıcıdır., paylaşımcıdır, toparlayıcıdır. Bu anlamda, şayet, Van halkı bir daha kayyumlarla yöneltilmek istemiyorsa, Belediyecilik hizmetleri babında, altın tepside sunulan fırsatı iyi kullanması gerekir.

Tabi ki, sadece bu iş, ekonomi uzmanı bilge adam Necdet Takva ile bitmiyor, her ilçe  için çok kaliteli Belediye Başkan adayları ve çok kaliteli Belediye Meclis üyelerinden oluşan bir ekip kurulmalıdır.

 Vanlılardan büyük istirhamım, hangi parti olursa olsun, hangi aday olursa olsun,  bel altı eleştiri ve aileleri üzerinden eleştiri yapmaktan uzak durmalarıdır.

Öyle olsun ki, yarın cadde ve sokakta birbirinizi gördüğünüzde, birbirinizin yüzüne bakacak erdemliliğiniz olsun.

Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir. Aynı duyguları paylaşmak dileğiyle, esen kalın…Kırık Kalem Ayhan Yazlık