vanhavadis @ hotmail.com

Van ilimiz başta olmak üzere, gelişmiş birçok ilde Parkomat uygulaması, Trafiğin rahatlaması anlamında önemli bir yere sahiptir.

Parkomat uygulaması,  İstihdama katkı sağladığı gibi, ekonomiye de büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Parkomat uygulamasının yanlış olduğunu söylemek biraz haksızlık sayılır. Fakat bir yerde sorun var! Bu sorunların da aslında kişisel sorunlar olduğunu söyleyebiliriz. 

Peki sorunlar nelerdir? Bir kere Parkomat firması Belediye Ulaştırma Daire Başkanlığı ile yaptıkları anlaşmada, bir sürücü aracını park ettiği zaman ilk 10 dakikası ücretsizdir diye şartname bırakmış. Yani şoför aracını park ettiği zaman ilk 10 dakikaya kadar parkomat görevlileri, herhangi bir işlem yapamayacakları gibi, kesinlikle herhangi bir 'fiş'te yazma hakları yoktur.

Çok üzülerek belirteyim, Van ilimizde şoför daha henüz aracını istop etmeden park fişi hemen yazılıyor. Çok ilginçtir ki, bazen de şoför aracını park eder fakat görevli ortalıkta görünmez, beş dakika sonra döndüğünde makbuz kesilmiş, aracın sileceğinin altına yerleştirilmiş. Sürücü her ne kadar “Kardeşim ilk on dakika ücretsizdir. Belediyenin bana tanımış olduğu 10 dakika hakkımı kullanıyorum” dese de sonuç nafile. Kendinden utanan sürücü ya ücretini öder yada sinirlenerek ödemek istemez.

Peki ödenmeyen makbuz ne yapılır? Evet, ödenmeyen makbuz Maliyeye gönderilir ve 3-5 kez ödenmeyen haksız makbuzlar katlanarak faiz işlenir. Arada zaman geçtikten sonra artık itiraz etme hakkınız da kalmıyor. Van Havadis Gazetemize gelerek şikâyetlerini dile getiren birçok şoför, bu haksız uygulamanın son bulmasını istiyor. Bunun üzerine bizzat sahaya indik ve olayın takipçisi olmaya başladık. Gördüğümüz manzara ne yazık ki, çok vahim. Parkomat görevlilerinin hiçbir eğitimden ya geçmediğini yada kendilerine verilen eğitimin yanlış verildiğini sezdik. Çünkü parkomat görevlileri hiçbir araca ilk on dakika fiş kesemezler. İlk on dakikadan sonra işleme tabi tutulmalıdır.

Araç ister 10 dakika dursun, isterse 10 saat. Her araç sahibinin hakkı il 10 dakika ücretsiz park etme yetkisi vardır. Kimse yanlış anlamsın matematiksel hesap yaptığınızda totalde büyük bir rant dönüyor. Sadece günde 500 araç üzerinde hesap yaptığınızda ki, daha fazla araç var ama yinede siz 500 araç üzerinde hesap yapın. 500 araç ilk 10 dakika için haksız fiş kesildiğinde, günlük olarak 750TL yani eski parayla günde 750 Bin TL haksız kazanç ediliyor. Aylık olarak hesapladığınızda ise, 17.000TL eski parayla aylık yaklaşık 17 Milyar haksız kazanç elde ediliyor. Zira yıllık olarak hesapladığınızda ise çok yüksek meblağlar ortaya çıkabiliyor.

Hiç kimse, kimin ne kadar kazandığına bakmıyor çünkü orada gençler istihdam ediliyor. İnsanlar evlerine ekmek götürüyor. Yalnız birileri evine ekmek götürdüğünde, başkasının ekmeğini götürmeye kalkışmasın. Kendi hak ettikleri ekmekleri götürmek daha doğru olur. Umarım Parkomat yetkilileri bu konuda, çalıştırdıkları personelleri uyarma zahmetinde bulunurlar. Unutmayınız ! ilk 10 dakika herkes aracını ücretsiz park edebilir. İsteyen herkes parkomat levhalarına bakabilir. Ne olursa olsun insana saygı her şeyin üstesinden gelir.