vanhavadis @ hotmail.com

Milletvekillikleri düşürülsün

İnsan, birisine yâda birilerine vekâlet verdiği zaman, vekâletti alan kişi yâda kişiler üstlendikleri sorumlulukları, yerine getirmedikleri takdirde, vekâlet sahibi yâda sahipleri vekâletlerini geri ister.  

Dünyanın her yerinde bu böyledir. Günümüzde halktan aldıkları vekâleti en çok hunharca kullanan ve vekilli oldukları kişileri, memnun etmeyen yegâne görev siyasilerin üstlendiği görevdir. Çok nadir sayıda, Milletvekili yâda Belediye Başkanları vekilli oldukları topluluğun istek ve taleplerini yerine getirebiliyor.

Bize gelen şikâyetlerin en başında, Milletvekillerine olan sitemdir. Yaşadığımız Van şehrinde, halkın çoğunluğu, seçtikleri Milletvekillerin, vekilliklerinin düşürülmesini istiyor.  Ne hikmetse bizlerde anlamış değiliz ama gel gör ki, halkın çoğunluğu vekâletlerini geri almak istiyor. Vatandaş haklı, Vatandaş, “Biz vekâletti verdik, kentte hizmet yapsınlar. Biz vekâlet verdik adaletli davransınlar. Biz vekâlet verdik şehre hizmet getirsinler. Biz vekâlet verdik fakir-fukaranın derdine derman olsunlar.

Biz vekâlet vermedik ki, her gün eylemlere katılsınlar, her gün kavga etsinler. Biz vekâlet vermedik ki, sadece yandaşlarını işe alsınlar, biz vekâlet vermedik ki, sadece akrabalarını işe yerleştirsinler. Biz vekâlet vermedik ki, bizleri ezsinler” şeklinde sitem dolu sözlerle bizlere şikâyet eden Vatandaşları biz de haklı gördük.  

Vekalet veren vatandaşlar, Gazetemiz aracılığıyla, Genel merkez ve Genel Başkanlara seslenmek istedi! Van Milletvekillerinin tamamı yani mevcut 7 Milletvekilinin de vekilliklerinin düşürülmesini istedi.  Vatandaşa hak vermemek elde değil. 7 Milletvekilli Van’a ne hizmet yaptı? Sormak lazım değil mi? Çevre yolunu mu yaptılar? Sahil yolunu tamamladılar? Otogarı mı yaptılar, Havaalanını mı yaptılar. Şehir trafiğini rahatlatmak babında hangi projelere imza attılar. Şehir stadını mı yaptılar. Bld. Vanspor’a mı destek oldular. Sorulacak çok soru varda, daha fazla kafaları bulandırmak istemiyoruz. Van Milletvekillerinin varlığı yâda yokluğu hiç fark etmiyor. Kendi akraba ve yandaşlarından, başka hiç kimseye fayda sağlayamayan Vekillerin vekillikleri bize göre yok hükmündedir.

Van’da, Milletvekillerin yokluğunu-varlığını ayırt etmek, neredeyse imkânsız gibi bir şey.  Yaptıkları hatalardan dolayı, ne saygınlıkları kaldı ne de isimleri. Şehre hiçbir katma değeri olmayan Milletvekillerinin, oturdukları koltukları işgal etmenin artık hiçbir anlamı yok. Yapılan sokak röportajlarında bile halk Milletvekillerini tanımıyorsa, demek ki! Van halkı için Milletvekillerinin varlığı yok hükmündedir.

İnşallah, kalan  iki yıllık Vekillik sürelerinde, Milletvekilleri kendilerine bir çeki düzen verir ve yaşadıkları kentte, hizmet anlamında bir eser bırakma başarısını gösterirler.

Bu gün nasıl ki, eleştiriyorsak, yarın yapacakları güzel icraatlar hususunda ise, bravo, başardılar diyebilelim. Bizler Profesyonel Gazetecileriz, eleştirmesini bildiğimiz gibi, yapacakları güzel çalışmaları da, sayfamızda en güzel şekilde yer vermesini de çok iyi biliriz. Biz de darılma, küsme, kırılma, kin tutma gibi bir durum söz konusu olamaz.  Ümit ediyoruz, Milletvekilleri, bundan sonra yapacakları başarılı çalışmaları ile, bizleri mahçup eder. Biz mahçup olalım ama kentimiz kazansın. Kalın sağlıcakla.