vanhavadis @ hotmail.com

Kent Meydanı ?

Van halkı "kent meydanı" sözünü ilk duyduğunda heyecanda kalpleri kıpır kıpır atmaya başlamıştı.

Heyecan doruğa çıkmış, kimileri Van kurtuldu diye çığlıklar atmaya başlamıştı. Evet ismi çok hoş "Kent Meydanı" gerçekten insanı heyecanlandıran bir isim. Birilerine göre, belki çok güzel hatta Van'ın en güzel yeri olabilirdi. Fakat aklı selim ve Van'ın geleceğini göz önünde bulunduran kişi yada kişiler mevcut yerin hiçte "Kent Meydanı" için uygun bir yer olmadığını çok iyi biliyordu. Bunlardan biri de bizdik.

Çünkü mantıklı bir şekilde düşündüğünüz zaman, "Kent Meydanı" demek ulaşımı çok rahat, her tarafta çatal gibi bileşenleri olması gereken, bir yer olması gerektiğini iyi bilir. Taksim Meydanını gözünüzde canlandırın. Birileri biraz farklı bir algı oluşturdukları için, kenti yönetenler o şekilde bir karar aldı. Kenti yönetenler karar alınca, kimseden ses çıkmadı. Kimin gücü yeter ki, kenti idare edenlere "bu yer yanlıştır! diyebilsin. Van Müzesine yıkılması için ilk kepçe vuruldu, herkesi bir alkış tufanı tuttu. O gün alkışlayanlar bu gün gözyaşı döküyor. Ama artık o timsah gözyaşlarının kimseye ve kentte faydası yok.

Bu nedenle bizde bir proje sunuyoruz! Kent meydanının nasıl olacağı, yerine ne yapılması gerektiği ve kent meydanının nereye kurulacağı konusunda görüşlerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Mevcut yer olan kent meydanı kent bütçesine fazla zarar vermeden farklı bir şekilde, Van halkının hizmetine sunulabilir. Tavsiyemiz şöyle olabilir, en alt kat olan bodrum katı kapalı otopark olması kaydıyla, giriş katında işyerleri, birinci katı çok mükemmel cafe e restorant, diğer katları ise, çok güzel, çok kullanışlı bir tasarımla 1+1, 2+1 yada 3+1 şeklinde tasarlanmış ofisler olabilir. Bunlar daha proje aşamasında iken bile satılabilir.  Böylelikle  Belediyenin bütçesine de çok ciddi katkı sunabilir.

Şuan üzerine durulan Kent Meydanı, hem konum hem de alan olarak yeterli ve uygun değildir. Özel Mülkiyet sahiplerini ikna etmek bir dert, Merkez Bankasını oradan çıkarmak, Merkez Bankasına yeni ve çok güvenlikli bir yer bulmak çok ama çok zor. Merkez Bankasının o muhteşem binasını yıkmak bir kere akıl işi değildir. Geçtiğimiz günlerde gördük, söz konusu olan yerde ufak bir konser verildi, Cumhuriyet Caddesi alak bulak olduğu gibi trafik ise adeta felç oldu.

Hali hazırda, eski devlet hastanesinin yeri, eski bayındırlık binasının yeri yada Endüstri Meslek Lisesinin yanında bulunan DSİ şubesi ideal yerlerdir. Buralar kentin trafiğini alt üst etmediği gibi, Kent meydanı için en ideal alanlardır. Yer ve olanaklar uygun olduğu için, buraları kent meydanı yapmak çok daha kolay olur. Bütün şehirlerde kent meydanları ulaşımın en rahat olduğu yerlerdir. En önemlisi ise etrafı açık olması gerekir. Bahsi geçen Cumhuriyet Caddesi üzerindeki alanı kent meydanı yapmaya çalışmak, Tavşan’a, deve doğurtmak gibi bir şey. Bana göre üzerinde fazla bir işlem yapılmadan, birileri elini taşın altına koymalı ve kent meydanı yerinin yanlış olduğunu kabul etmelidir. Kendimizi değil, çevremizi değil, bu kentin geleceğini ve bu kentte yaşayacak genç nesillerin, geleceğini düşünerek karar vermek büyük bir erdemliktir.