vanhavadis @ hotmail.com

 

Kandaşoğlu duygulara tercüman oldu

İşadamı Zahir Kandaşoğlu, kimsenin diyemediğini açık yüreklikle ortaya koydu.

İşte Van ve Vanlıları sahiplenmek budur. Her zaman diyoruz, birileri kendi menfaat ve çıkarlarını bir kenara bırakarak Van ve Vanlılara sahip çıkabilmelidir. İşte "o gün bu gündür" Özel bir otelde "Vali Murat Zorluoğlu ve İşadamları buluşması" diye bir toplantı düzenlendi.

Toplantının ismi: 'Van Valisi Murat Zorluoğlu ve Vanlı İşadamları Toplantısı' herkes toplantıyı şöyle okudu; Vali Zorluoğlu Trabzon'a Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gidiyor. Bununla alakalı bir vedalaşma toplantısı olabilir, düşüncesiyle hareket etmişti.  Toplantıya hatırı sayılır bir katılım olmuştu. Hatta birileri Vali beye hediye takdiminde bulundu. Salonda herkes yerini almış, nasıl bir konuşma olacağını bekleniyordu.

İlk önce, Büyükşehir Belediye Vanspor Kulüp Başkanı Servet Yenitürk, kürsüye davet edildi. Belediye Vanspor'un çok zor durumda olduğu, çok büyük maddi sıkınıtılar çektiğini anlattı. Bu gecenin asıl amacının, Bld. Vanspor'a maddi katkı sağlamak olduğunu açıkça ifade etti. 

Davetlilerin çoğu şoka girdi. " Ne alaka" Vali beyin İşadamlarının hem sıkıntılarını dinleme, hem de bir veda konuşması yağacağını beklerken, toplantının amacı farklı olması, akıllara çok başka soru işaretlerini getirdi. Servet beyden sonra, Van TSO Başkanı Necdet Takva ve  sonrasında Vali Zorluoğlu kürsüye davet edilerek Bld. Vanspor'un içinde bulunduğu konular üzerine konuşma yaptı. Vali Zorluoğlu herkesin Bld. Vanspor'a katkı sunması gerektiğini söyledi.

Vali bey nerede bilecek? Vanlı işadamlarının zor durumda olduğunu, nerede bilecek işadamları çeklerini bile ödemekte zorluk çektiğini, nerede bilecek kar kış kapıya dayandığını ve  taahhüt işlerinin durduğunu, işçilerin her gün işadamlarının kapısında alacaklarını beklediğini  nerden bilecek anlatan yok ki.

İşadamlarının derdini anlatacak birleri yok ki!  Toplantı ortasında emri vaki bir şekilde her davetliye birer matbu evrak verildi ve bağışta bulunacak meblağın miktarının yazılması istendi. 

Sanki borçluya senet imzalanıyor.  Herkes şoka girdi, kimse ne yapacağını bilemedi. Kem, küm derken, kendini Van ve Vanlılar için feda eden işadamı Kandaşoğlu, herkesin gönlüne su serpecek bir açıklama yaptı.

Kandaşıoğlu; "Sayın Valim biz buraya Vali ve İşadamlarınin istişare toplantısı olacak diye geldik ve öyle biliyordu herkes. Her şirketin birçok ortağı var. Buraya gelen işadamları, temsilci olarak gelmiş bulunmakta. Bu anlamda markette eşya alınır gibi, kimse burada kendi kafasına göre para veremez. Veremezde.  Bunların hepsi birbirinden değerli işadamlarıdır. Bu şekilde yapılacak bir yardım da yardım sayılmaz. Bunun bir usulü vardır. Bir adabı vardır. Kulüp Başkanı Servet bey önce kendi yönetimine bir çeki düzen versin.

Ankara'da, İstanbul'da yapılan gecelerde, kimlere teşekkür edildi. Önce onlar elini taşın altına koysun. Vali bey bugün burada Misafir olduğu için, fazla birşey söylemek istemiyoruz" diyerek, Toplantıya katılan herkesin gönlüne su serptiği gibi, salonda çok büyük bir alkış aldı. Salonda bir anda alkış tufanı esmeye başladı.

Kandaşoğlu, en zor günde ortaya çıkan, her daim işadamının yanında duran, Van ve Vanlılar için çekinmeden kendisini feda edebilen, bir anlayışa sahip, bu anlamda kendisini kutlamak gerekir.

Her ne olursa olsun, İşadamı Zahir Kandaşoğlu, Van için bir değerdir. Bu önemli değere sahip çıkmak lazım. Şimdi bir tane zırto, korsan gazeteci,  tren çalışanı kalkmış, "Kandaşoğlu'na güldüler" diye haber yazmış. Kuş beyinli zırto, sen önce git kendin işini yap, git trenle uğraş, fotoğraf çekerek korsan yayın yaparak gazeteci olunmaz. Bunu da belirtmekte fayda var, Anadolu Basın Birliği olarak, korsan yayın yapan, haksız kazanç elde eden, devletten vergi kaçıran bu malum şahıs hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı belirtmek isteriz.

Yaşanan bir olayı gerçeğinin dışına çıkararak, farklı bir şekilde çarpıtarak, sırf birilerine yaralanmak maksadıyla, amacının dışında, Van'ın saygın işadamlarını bilinç altında yıpratmaya çalışmak, basın etik ve Ahlak kurallarına asla sığmaz. Bir Gazeteci gözüyle baktığımızda haberin veriliş amacını ve maksadını çok iyi okuyabiliyoruz. Burada bir kez daha belirtmek isterim, Vanlı işadamlarına yürekten tercüman olan, gönüllerin adamı, işadamı Zahir Kandaşoğlu'nu, o güzel ve anlamlı konuşmasından dolayı yürekten kutluyoruz.  

Kırık Kalem: Ayhan Yazlık