vanhavadis @ hotmail.com

İstifa sonrası gelen başarı!

Van küllerinden yeniden doğdu. Doğu’da yeni bir şehir Türkiye’ye merhaba dedi. Politize olmuş, yediden, yetmişe herkesin siyasette bulaştığı Van şehri, Vanspor’la gelen mutlulukla, yeni günlere, güzel günlere, birlik ve beraberliğe merhaba dedi.

Bir kentin tanıtılmasında Sporun etkin rolü oldukça fazla. Spor müsabakalarında taraftarların küfür ve kötü tezahüratlardan uzak durması halinde, kentin tanıtımı süper olur.  Hemen şunu da belirtmekte fayda var, Bld. Vanspor’un taraftarları son haftalarda yaptıkları güzel sloganlarla, Türkiye’nin gündemine oturdu. Hem Karakobralar hem de Gölkentliler taraftar grubunu yürekten tebrik etmek gerekir.

Van’ın 2.Lige mutlak suretle ihtiyacı vardı. Van’ın artık kirli siyasetten kurtulması gerekirdi. Van’ın artık eski ruhuna dönmesi gerekirdi. Düşünebiliyor musunuz? Türkiye’nin 81 ili Vanspor’un 2. Lige çıkması için dua ediyordu. Nedeni ise Van ve Vanlılar Türkiye halkı üzerinde çok güzel ve çok güvenilir bir imaj bırakmış. Bu anlamda Tüm Van ve Vanspor taraftarlarını yürekten kutluyorum.

Özlenen mutluluk tablosuydu Bld. Vanspor’un 2. Lige çıkması. Bld. Vanspor çok zorluklar geçirdi, bu günlere gelene kadar. Yeni Yönetim ve Kulüp Başkanı Servet Yenitürk, bir aralar adeta isyan eder duruma geldi. Sezon ortasında yalnız bırakıldı herkes elini eteğini çekti, Bld. Vanspor’a destek olmaktan. Kulüp Başkanı Servet Yenitürk, Buraya kadar deyip, “artık yeter istifa ediyorum” dedi bir gece ansızın. Bu söz başta biz Gazeteciler olmak üzere, üzerimize sanki kaynar sular dökülmüştü.

En zor süreçte istifa etmek ve takımın ortada kalması bizim için ölüm kalım meselesiydi. Ama Servet Yenitürk kendi penceresinde çok hem de çok haklıydı. Takıma destek çıkan yoktu, Kulüp borç batağına doğru gidiyordu. En zor süreçte, başta şahsım olmak üzere Yönetime çok ağır eleştiriler yaptık. Yazdığım bir yazı çok ama çok ağırdı. Ama ne yapayım yapacak bir şey yoktu. Artık herşeyi göze almıştım. “Ya ölüm Ya İstiklal” misali.  Her zaman diyorum, bazı konularda bazen birileri kendini feda etmek zorunda. Benim yazdığım yazı üzerine, Kulüp Başkanı Yenitürk, kendi cephesinde bir açıklama yapmıştı. “Kimse beni tehdit edemez” “Kimse bana hakaret edecek gücü kendisinden bulamaz” şeklinde sosyal medya üzerinde paylaşımlarda bulunmuştu. Vallahi adam haklıydı, hem paranı harcayacaksın, hem zamanını harcayacaksın, hem aileni aksatacaksın, hem de birileri sizleri eleştirecek vallahi akıl işi değil.

Sonra kendisi ile görüştüğümüzde, yazının art niyetle yazılmadığı, bu kentte yaşayan “akbabaların” uyanması için yazılan bir yazı olduğu anlaşıldı. Bizin tüm amacımız, zaman zaman yaptıkları şovlarla, kendisini gündeme taşıyan bazı para babalarının, zor zamanlarda, elini taşın altına koyması gerektiğini hatırlatmaktı. Yoksa bizi ne ilgilendirir, Ahmet’in, Mehmet’in yaptıklarından. Kulüp Başkanı Yenitürk istifa etmişti. Takım ortada kalmıştı. Basının konuyu ısrarla taşıması üzerine Yenitürk, “Ben bu takımı ortada bırakmam-bırakamam” diyerek tekrardan takıma sahip çıktı. İşte bu geri dönüş, Osmanlı İmparatorluğunun yeniden ayağa kalkması gibi bir şey oldu. Bazen diyoruz ya “Her şeyden bir hayır vardır” Evet gerçekten her şeyden bir hayır vardır.

O süreçte, kendimizi feda ederek, sert yazılar yazmasaydık, bazılarına kötü olmasaydık, yada şöyle diyelim! Bazılarına şirin gözükmek için, yalakalık etseydik, şirin gözükseydik, paşam sen çok yaşa deseydik. Belki de ortada şimdi ne takım kalırdı, ne de Kulüp Başkanı Yenitürk’un tarihe geçecek ismi. Yenitürk, o gün bırakıp gitseydi, yada bir daha Kulüp başkanlığına geçmeseydi, hakkında konuşulacak sözler farklı, bu gün ise takımını şampiyon yaptı ve 2. Lige çıkardı. Şimdi ne oldu herkes tek yürek ve  “HELAL OLSUN SERVET YENİTÜRK” diyorlar. Aksini düşünen varsa gelsin tartışalım. Biz de tüm kalbimizle Servet Yenitürk’ü tebrik ediyoruz. Kimse unutmasın ki, başta şahsım olmak üzere biz Gazeteciler, siyah gördüğümüzde siyah, beyaz gördüğümüzde de beyaz demesini biliyoruz.

Bir kişiyi o’ gün başarılı ise Başarılı, ertesi gün başarısız ise çok kötü eleştirebiliyoruz. Basının gereği de budur zaten. Her şeye rağmen her zorluğa rağmen, Bld. Vanspor’u 2. Lige taşıyan herkesi yürekten kutluyoruz. Destek olan her bir isme kalben teşekkür ediyoruz. Özellikle Final maçında, bize desteklerini esirgemeyen, geçmiş dönem Van Milletvekili Burhan Kayatürk,  Kahve Deryasına, Van OSB’ye, VanTB’ye, ÖmerOğulları’na, Van Şoförler Odası’na, Van Tes-İş Şubesine, İşadamı Abdulkahar Eraslan’a, Van ESOB’a, Ankara’da bizimle yakinen ilgilenen Van TSO Meclis Başkanı Yasin Ertürk’e, bizleri yalnız bırakmayan Kulüp Başkanı Servet Yenitürk’e, sürekli yanımızda olan işadamı Fikret Yönten’e, bizimle aynı heyecanı paylaşan Bld. Vanspor eski Teknik Direktör’ü Murat Bölükbaşı ve ismini sayamadığım herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah hep birlikte daha nice başarılara imza atarız temennisiyle esenkalın.