remziergenc65 @ hotmail.com

ERKEN SEÇİME HAZIR OLUN

Halk 2019'da Yerel Seçim,Genel Seçim ve Milletvekili Seçimleri gibi, Ülkenin,dolayısı ile bizim geleceğimizi belirleyen kritik üç seçim yapacak.

Siyasi Partiler 2019 seçimlerinden en iyi sonucu elde etmek için her yolu deniyor ve deneyecekler.AK Parti, Parti içinde değişime giderek kan tazeledi.Bu kan değişimi 2019 seçimlerinde partiye getirisi neler olacak, hep beraber bekleyip göreceğiz.

Ülkemiz referandumla, parlamenter sistemden, Başkanlık seçimine geçerek, yeni bir yönetim sistemini benimsemiştir. Bu yeni sistemi düzenleyen yasaların yürürlüğe girmesiyle, AK Partinin, Genel Başkanlığına yeniden getirilen Cumhur Başkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, mental yorgunluğunu gündeme getirerek bir çok belediye başkanının görevini bırakmasını istemiştir. Kehrende olsa görev değişikliği istenen şahıslar, koşulsuz bu görevlerinden el çektiler.

Peki görev değişikliği olunca her şey düzelmiş oldu mu? elbette hayır.Başta İstanbul Büyük Şehir Belediyesi olmak üzere bir çok AK Partili Belediye ile halk arasındaki o sıcak diyalog eskisi kadar coşkulu olmadığı açık görülmektedir. Peki yerel seçimlerde AK Parti; İstanbul,Ankara, Balıkkesir, İzmir,Manisa,Bursa ve Antalya gibi Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kaybetmesi halinde bu yerel seçim sonucu, Cumhur Başkanlığı seçimlerine etkisi olacak mı? bu soruya aklı selim herkesin cevabı Evet olacaktır.Ancak AK Partinin bahs edilen Büyükşehir Belediye seçimlerini kaybetse dahi, sayın Cumhur Başkanı Recep Tayyip ERDOGAN'ın Başkanlık seçimini kaybetmeyeceği gün yüzü gibi görünüyor.

Ancak Başkanlık sisteminin başarılı bir yönetim sergileyebilmesi için, Başkan olacak kimsenin uygulayacağı yasaların T.B.M.M'den rahat çıkmasıyla mümkün olacaktır. T.B.M.M.nin çoğunluğunu, Başkan seçilecek olan kişinin temsil ettiği partiden olmaması halinde, uygulanmak istenen yasaların Meclisten geçmemesine neden olacağı için bu durumda Başkanlık sisteminin hiç bir kıymeti harbiyesi de olmayacaktır.Dolayısı ile Ülkemizde ilk kez uygulanacak olan Başkanlık sisteminin başarılı olması güçlü bir meclisin oluşmasına bağlıdır.

Ülkemizin içeride ve dışarıda verdiği bağımsızlık mücadelesinde başaralı çıkabilmesi ve belirlediği hedeflere ulaşabilmesi için 2019 Cumhur Başkanlığı seçimi erkene alınmalı Başkanlık seçimi Yerel seçimlerden önce yapılması ülkede yaşayan herkesin hayrına olacaktır.