vanhavadis @ hotmail.com

Devlet adamı böyle olmalıdır !

Her zaman söylenen bir söz vardır “Devlet Adamı Olabilmek” Söylenen bu söze, yüzde yüz katılıyorum. Devlet adamı olmak, devleti sevmek, sözde olmaz özde olması lazım.

Kendimi bildim bileli, dobra dobra konuşmaya önem vermişimdir. İnsan dobra konuşsun gerisi kolay yani insanın sözü neyse özü de öyle olmalıdır. Meslek hayatımda birçok bürokrasi gördüm. Kimisi gelecek kaygısıyla yaşar, kimisi gelecekte siyasette girebilmek için birilerine şirin görünmeye çalışır.

Yeri geldi mi şov yapar, yeri geldi mi kendini çok iyi bir şekilde birilerinin üzerinden pazarlar. Onlar için devletmiş "vız" gelir. Varsa yoksa kendi geleceği ve hayal ettiği egosu…

İşte bu tür insanlar hem devlette zarar verir hem de hizmet verdikleri şehirlere büyük zararlar verir.

Bilmem ki,  belki de Van’ın kaderi böyle, Van bazı Valileri Milletvekili, bazı valileri de Belediye Başkanı yapar.

 Her nedense Van kendine bir şey düşünmez ve kendine bir şey yapmaz. Evet, söylediğim gibi bizler birçok Vali gördük, kimileri başarılı, kimileri ise başarısızlıklarını örtpas etmek için her türlü yolu denedi.

Bunu samimiyetimle söyleyeyim,  Van şehrine en son atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, tam anlamıyla bir devlet adamı.

 Devletin tek kuruşunu boşa harcamaz. Tek kuruşunu boşa harcatmamak için bir çok kişiye de kötü olur. Birçok olayına denk geldim. Bizzat gördüm ve şahit oldum. Kim bilir belki de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bize Ömerler lazım” dediği kişilerden biri de, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez olabilir.

Ömer’in adaleti, Ömer’in düşüncesi, Ömer’in hal ve hareketleri tam anlamıyla Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’de mevcut olduğunu görüyoruz. Bu kadar çok devleti düşünen, hak ve hukuka riyaset gösteren devlet adamı pek nadir görünür.

 Vali adına bazı üzüntülerimi de belirtmek isterim. Mesela bu tür dürüst kişilerin görev süresi çok kısa olur. Bakın aha burada yazıyorum! Siyasetçiler Vali Mehmet Emin Bilmez’i Van’da fazla barındırmayacaklar. Çünkü dürüst insanların yeri pek olmaz.

 Harama el uzatmayan, devletin parasını kendi parası gibi gören, devlet adına kimseyle ilişkiler kurmayan, yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına, kimseden en ufak hediye dahi almayan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, halkın aradığı Vali diyebiliriz.  

Her konuya duyarlı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz ettiği “Ömer”e benzetilen Vali Mehmet Emin Bilmez, uzun süre Van’da kalabilse, eminim Van’da çok şey değişir.

 Van’ın şansı olmadığı için Vali Mehmet Emin Bilmez’inde pek şansı olmayacak diye kaygılar taşıyoruz.