Türkiye’de Kenevir yetiştiriciliği yasallaştırılmalıdır.

Türkiye’de Kenevir yetiştiriciliği yasallaştırılmalıdır.

Kenevir/Haşhaş ne işe yarar? Yetiştirilmesi neden yasaktır?

Herkese faydası dokunan şeyler, birilerin menfaatine ders düşerse, o faydalı şeylerin eninde sonunda yasaklandığını görüyoruz. Bu bir eşya olabilir, bir besin maddesi olabilir, bir bilgi olabilir, hatta bir düşünce yada fikir de olabilir.

Dünya tarihinde, insana, hayvana ve doğaya faydası saymakla bitmeyen bir bitki türü vardır. İşte bu bitki “KENEVİR” dir. Bir tarım bitkisi olarak yetiştirilen Kenevir Kendirgillerdendir. İçi boş dik gövdeli, yapraklı ve boyu 3 metreye kadar çıkabilen ve hemen hemen her yerde yetişen tek yıllık bir bitkidir. Haşhaş Kenevir yapraklarının üst yüzeylerinden ve altlarından sızan kurutulmuş özsudadır. Haşhaş yağı, haşhaşın yoğunlaştırılmış damıtığıdır.

Bu bitkinin üretimi birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yasaktır. İlaç, petrol ve kâğıt sanayisine sahip büyük şirketlerin lobi faaliyetleri sonucu bu yasak ortaya çıkmıştır. Bu “Lobi”cilere ekonomik kayıplar verdiren ve verdirecek olan Kenevir, Lobicilerce yapılan toplantılarda düşman ilan edilmiştir ve insanların beynine, zehirli bir uyuşturucu olarak kazdırılmıştır.

Uyuşturucu sınıfında bulunmasından dolayı yasaklı olsa da işin aslı hiç de öyle değildir.

Yapılan araştırmalara göre, Kenevirin bitki olarak kendisi gibi yağı ve tohumu da çok faydalıdır. Bu bitkinin üretimi ile ülkeye ve insan sağlığına yararlı pek çok şey yapılabilir.

Kenevirin ilk önce doğaya faydalarını sayalım;

Kenevir, bir hektarlık dönümüyle hasat dönemi boyunca 22 ton karbondioksiti atmosferden çekiyor. Gerçek bir radyasyon temizleyicidir.
Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.
Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda.
Bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt üretilebilir.
Kenevirden üretilen kâğıt, tam 8 kez tekrar kâğıda dönüştürülebilirken, ağaçtan üretilen kağıt ise en fazla 3 kez tekrar kağıda dönüştürebilir.
Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.
Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.
Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.
Kenevirden sabunlar ve kozmetik ürünler yapılabilir, suyu kirletmeyen bu ürünler tamamen doğa dostudur.
Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.
Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur.
Kenevir ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir.
Kenevirin pamuktan 10 kat daha dayanıklı ve maliyeti az olduğu da biliniyor.
Kenevir elyafı inşaatlarda izolasyon malzemesi olarak kullanılır. Ve ateşe dayanıklıdır.
Kenevirden suntadan sağlam tahta (fibreboard) yapılır.
Kenevirden yapılmış doğal çimentodan su karıştırılıp kalıplara dökülerek inşaat tuğlası yapılır.
Ses geçirmez materyaldir.
Kenevirin insan sağlığına olan faydalarından bahsedersek;

·         Kenevir yağı ve tohumu, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko minerallerini içerir.

·         İçerisinde bolca omega 3 ve GLA yağ asidi olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir, beyin kanserini, akciğer kanserini ve meme kanserini engeller. Özellikle akciğer kanserinde, kanserli kitlenin büyümesini gözle görülür şekilde yavaşlatır.

·         Kalp sağlığını, damar sağlığını korur, Hormonları dengeler, Sindirim sistemini rahatlatır, Saç sağlığına ve cilde iyi gelir. Hatta yaşlanmayı yavaşlatır.

·         Kenevir yağı daha uzun süre tok kalmayı sağlayarak zayıflamayı kolaylaştırır.

·         Kemikleri güçlendirir.

 

Peki bu kadar faydalı bir bitki olan Kenevirin Türkiye’de üretimi ne zaman yasaklandı?

Türkiye’de Kenevir/Haşhaş üretiminin yasaklanması ABD’nin Türkiye’ye yaptığı sürekli taleplerin bir sonucu olmuştur.

1970’li yıllarda, ABD’nin devlet araştırma raporlarına göre, ABD gençliğinin, üçte birinin uyuşturucu kullandığını ve yozlaştığını ve bunun da baş sorumlusunun Türkiye olduğunu, dünya kamuoyuna açıklamıştı. ABD’nin o zamanki yöneticileri demeçlerinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni Haşhaş, Afyon ve Eroini denetim altında tutmamakla suçladılar.

ABD, o zamanki Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine beş milyon dolar teklif ederek, haşhaş ekimine son vermesini istedi. Ve böylece, haşhaş ekim alanı dört ilin sınırları kapsamına indirildi. O tarihlerde Türkiye’de 2500 ekici çiftçi bulunmaktaydı. 1961’e kadar 28 ilde haşhaş ekimi yapılırdı. Daha sonra on dörde, sekize, dörde ve sıfıra indirilmiştir. Haşhaş üretiminin yasaklanması için alınan karar, 12 Mart Muhtırası’yla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak işbaşına getirilen Anayasa Profesörü Nihat Erim tarafından alındı. 1972’den sonra Haşhaş ekimi yapılmadı ve 100.000 köylü, baba yadigarı Ana Zirai Ürünü’ nü yetiştirmekten men edildi ve büyük zararlara uğratıldı.

 

 

Kağıt üretimi için ormanlar katledilmemeli, Tarım ilaçları ile zehirlenmelere ve kanserlere dur demeliyiz, plastik çöplerle, zararlı atıklarla, petrol ürünleriyle dünyamızı kirletmemeliyiz.

Kenevir yada Haşhaşın yararlarını öğrenen herkes fikrini değiştirebilir.

2313 sayılı Uyuşturucu Maddeler Murakabesi Hakkındaki kanun da değişiklik yapılıp Keneviri Uyuşturucu Maddeler sınıfından çıkarmalıyız. Ancak, uyuşturucu madde yapımında kullanılmaması şartıyla denetimli olarak yetiştirilmesine izin verilmelidir. Hem de öyle üç beş ilde değil, ekilebilecek her yerde, haşhaş üretimi yapılmalıdır. Bu üretim devletin kesin denetimi altında olmalıdır. Gerekirse, üretim yapan çiftçiden Devlet satın almalı ve kullanım alanlarına göre ilgili sektöre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla satışını gerçekleştirmelidir. Türkiye çiftçisine güvenmelidir. Çünkü, Biz, kendi kendimize yetebiliriz.

 

ÖMER KOTLUK

 

#Kenevir, #haşhaş, #orman, #uyuşturucu

Kaynak: Aytunç A.

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Kotluk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi