Van'ımız ve kentsel dönüşüm

(Rabbim göğsümü genişlet. işimi kolaylaştır, dilimdeki düğümü çöz ki dediğimi anlasınlar. Taha suresi ayet 27 28)

Kentsel dönüşümün şehrin bir bölümünün veya ciddi anlamda büyük bir kısmının proje kapsamında sistematik bir şekilde mevcut yapı stoklarının olası depremlere karşı toprak zeminin ve üzerindeki yapının risk değerinin belirlenmesi, olası depremde yıkılması ve yıkılırken çevredeki diğer yapılara zarar vermesi olasılıklarını da içine katılarak riskli toprak zemin ve riskli yapıların kullanım dışına çıkartılarak yerine toprak zemininin yapısına uygun temelli yapıların yapılması ve bu sayede olası depremlerde yaşanabilecek can ve mal kaybının en aza indirmek için yapılan kamusal çalışmadır.

Ülkemiz malum olduğu üzere deprem kuşağında bulunmaktadır. 1999 yılındaki Gölcük ve Düzce depremlerinin ardından 2011 yılında özellikle ilimizde meydana gelen depremlerle yapıların güvenliği tartışılır hale geldi. Kentsel dönüşüm adı verilen uygulama ülke ve il genelinde yer alan depremlere karşı dayanıksız olan yapıların baştan aşağıya yenilenmesini öngören bir uygulamadır.

Van büyükşehir belediyesi öncülüğünde yapılan kent danışma kurulu toplantısında büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerin vizyon projeleri tanıtıldı. Maalesef bu projeler içerisinde kentsel dönüşüm projesi yoktur. Emin olun ilimiz gelişmekte olan vizyonu ile bölgemizin ve ülkemizin yıldızıdır. Ama üzülerek belirteyim ki varlığımız şu anda özellikle merkezin içerisindeki mahalleleri ile büyük bir köy görünümündedir. Şerefiye Mahallesi, Serhat Mahallesi, Eminpaşa Mahallesi, Şabaniye Mahallesi, Hacıbekir Mahallesi ile Yenimahalle 50 yıllık evleri ile kerpiç ve kaygır evleriyle ekonomik ömürlerini tamamlanmışlar.

Yapılan bütün araştırmalara göre betonun ömrü en çok 30 yıldır. Özellikle ilimiz deprem kuşağında bulunmaktadır halen bu mahallelerimizde oturan vatandaşlarımız büyük bir risk altında yaşıyorlar. Kentsel dönüşümle sağlıklı ve yaşanılabilir kentler inşa edebiliriz. Kentsel dönüşüm alanlarının mühendislik ve mimarlık şehir planlama ve sosyoloji ve ekonomik gibi disiplinler ışığında belirlenmelidir.

Velhasıl kelam; Rant olmadan dönüşüm olmaz anlayışından vazgeçilmelidir. Sadece tanımlı risk gidermek veya deprem gibi doğa olaylarına karşı dayanıklı yapılar inşa etmenin yanı sıra sağlıklı ve yaşanılabilir kentler oluşturabiliriz. İlimizin sınır bölgesi olmasıyla , tarihi medeniyetlere başkent olmuş Osmanlı zamanında büyük bir sancak eyalet olan ve Van'ımız tarihteki yerini almalıdır. Tarihiyle kültürüyle, doğal  güzellikleriyle Van'ımızın merkezindeki mahallelerin bir an önce köy görünümünden kurtulması lazım solunum. Maalesef belediyenin açıkladığı vizyoner projeler içerisinde kentsel dönüşüm projesinin olmaması Van'ımız için büyük bir kayıptır.

Bizler şehrimizi güzelleştirirsek estetik mimarisi ile depreme dayanıklı ve sağlıklı kentler kurarsak yarın bizden sonra gelecek olan nesil için ayna olur. Şehirler medeniyetlerin göstergesidir. Belediyelerimiz öncelikle kentsel dönüşüm projelerini gündemlerine almalıdırlar. Van'ımız şu anda 50 yıl öncesinde yapılan yapıları hak etmiyor. Van'ımız  tek bir yönden değil büsbütün baştan başa değişmesi gerek. Belediyelerin önceliklerinden birisi de kentin mimarıyla, mimarisiyle, estetiğiyle, sağlıklı ve yaşanabilir kentler oluşturmalıdır. Şu anda gerçekten ilimizde sağlıksız kent dokuları bulunmaktadır. Bu dokuların iyileştirilmesini ve kentsel sorunların çözümünde ekonomik ve mekânsal toplumsal koşulları dikkate alan kapsamlı bir kentsel dönüşüm projesi oluşturmalıdır. Bu sağlıksız kent dokuları merkez ile iç içe girmiş mahallelerden Şerefiye, Serhat, Hacıbekir ve Eminpaşa mahallelerinden kentsel dönüşüm başlanmalıdır.

İlimiz siyasi üyeleri ile belediye başkanları ve konuda gereken adımları atmaları gerek. Yarın geç olmadan Van'ımızı hak ettiği yere getirmek gerek. Biz bu kente ne kadar yatayım yaparsak hem ekonomik öyle turizm bakımından gelecekte hem ülkemizi emiri çevremizi hem de bizi besler. Van'ımızı cazibe merkezi yapabiliriz. Van birçok açıdan Türkiye'de gelişmeye ekonomik kalkınmaya bölgesel bir güç olmaya adaydır. Yeter ki biz Van'ı hak hak ettiği yere getirelim.

Kentsel dönüşüm özellikle var Van'ımıza uygulanmalıdır. Eski riskli binalar yıkılmalıdır onunla beraber yapılacak olan imar planında yaşanılabilir parklar ile beraber kentin ihtiyacı olan yeşil alanlar oluşturulmalıdır Şerefiye, Serhat, Eminpaşa, Hacıbekir bu mahallelerimizde yeşil park alanları istisnalar hariç hiç yoktur.

Gelin şehri hep beraber imar edelim. Yeni yaşanılabilir sağlıklı çağdaş kentler oluşturalım. Özellikle Konya ve Kayseri şehirlerini kendimize örnek alalım. Belediyelerimizin bir an önce kentsel dönüşüm projelerini gündemlerine almalarını bekliyoruz. Sayın valimizin açıkladığı projeler güzel Van için elzem ama kentsel dönüşüm daha da elzemdir, çünkü şehrin kaderi elimizde bir şehrin kaderini emin olun kentsel dönüşüm belirler. Çünkü kentsel dönüşüm kentimize canlılık yenilik sağlıklı güvenli binalar kazandırır.

Selam ve dua ile

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Geyik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi

Anket Keledoş Yemeği Hangi İlimize Aittir?