Toplumda Bağlılık ve Güç

Toplumda bağlılık ve güç ; toplumun sürekliliğini ve ebediliğini içinde doğanların ve kendisine katılanların birlikte yaşama kararlılıkları ve paylaşma niyetlerini ve uygulamalarını sağlar. İnsanların bir arada yaşamaları doğaldır, sosyaldir ve iktisadi ihtiyaçlarının sonucudur. Ancak sağlıklı toplumlar kendilerini oluşturan insanlar arasında tarihi ve kültürel şartların meydana getirdiği bağlar ve bağlılıklar sonucu ortaya çıkarlar. Bu bağların en önemlisi, yaşayanların atalarının kültürlerine, eserlerine ve koydukları kurallara sahip çıkmaları, onları özenle koruyup geliştirmeleri ve gelecek nesillere aktarmalarıdır. Toplumları güçlendiren kendisine özgü nitelikler veren de bu bağlardır.

Toplumların binlerce yıllık tarihi; dilleri, inançları kuralları, gelenekleri, düşünce ve hayat tarzları vardır. Bu da toplumun eylemlerin, olaylarının, oluşumlarının bütününü kapsar. Toplumla, toplumsal araştırmaya ve dolayısıyla bilimsel bilgiye büyük bir güven duyar. Bilimsel bilgiden yararlanılmasının, oluşturulan politikaların başarılarının artırılmasını bekler. Toplumların kendi kendini düzenleme özelliğine sahip bulunduklarını kabul eden çalışmalar, toplum üyeleri tarafından ilgiyle izlenir.

Toplumlar canlı birer organizma gibi sürekli değişirler. Ancak yaşadıkları değişme hızı toplumdan topluma değişiklik gösterir. Geleneksel toplumlar daha yavaş, endüstriyel toplumlar daha hızlı değişebilir. Değişmeyen hiçbir toplum yoktur. Değişme bazı toplumsal sorunlara çözüm getirirken, bazen de birtakım sorunları beraberinde getirir. İnsanlar ve insanlardan meydana gelen toplumlar her şeyden önce bütün fertleriyle doğru bir zihniyete sahip olmalıdırlar. Toplum içindeki değişim, belirli bir zaman diliminde somut, fiziksel ve kültürel bir çerçevede birtakım insanlar arasında geçer. Değişim bir süreçtir. Değişmenin yönü ilerleme olduğu gibi gerileme de olabilir. Evrim Toplum yapısında meydana gelen yavaş, sürekli ve ileriye dönük değişmelerdir. Evrim, toplumdaki kurum ve ilişkilerde boşluğa yol açmaz. Bir kurum ya da ilişki değişirken alternatifi de oluşur. Evrimde aşamalı bir değişim modeli vardır. Bu toplumsal değişiklik büyük boyutlu krizlere neden olmaz.

Bir toplumun kültürü, o toplumun aynası olarak kabul edilir. Kültür zamanla değişim gösterir. Toplumdaki bireylerin tutum ve davranışları, düşüncelerinde meydana gelen farklılaşmalar toplumsal değişmeye yol açar. Bu değişimler insanda, toplumda ve onun oluşturduğu kültürde yansır. 

Dünya yapı gereği dönüyor, İnsanlar düz yürümeli

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Suleyman Balkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi