Koronavirüs sürecinde eğitim ve öğretim

Lütfen! Maske, mesafe ve sağlık bilgisi kurallarına uyalım. Biz, bizler için önemliyiz hem canız hem cananız. Gerçek olan bir şey var oda hayat devam ediyor. Tabiî ki maddi manevi tedbirler alınacak ve herkes hem kendisi için hem de yakın değerleri için tedbirlere uyacaktır. Pandemi süreci ile birlikte dünya yeni önlemler alıyor. Bir taraftan toplumlar hastalıkla maddi manevi mücadele ederken diğer taraftan da bu hastalığı en az seviyede tutmak için çabalıyor. Toplumlar, pandeminin maddi manevi zararlarını minimum seviyede tutmak ya da hastalığı tamamen ortadan kaldırmak için büyük gayretler de veriyor. Bu gayretler içerisinde insanların yaşamı için sanayi, tarım, hizmet sektörü ne kadar önemliyse elbette ki eğitim ve öğretim de bir o kadar değerli ve kıymetlidir. Devlet büyükleri, eğitimciler, mili eğitim camiaları tüm dünyada eğitimin aksamaması için okula alternatif yollar aradılar. Bu alternatif yolardan en önemlisi ve şuan devam ettirileni ise uzaktan eğitim sistemidir.

Tabiî ki devlet büyüklerimiz bunu uygun görmüşler ise hiç şüphesiz yerinde bir karar çünkü eğitim ve öğretimi sürdürmeyi düşündüğümüzde uzaktan eğitim sistemi dışındaki seçenekler yetersiz kalıyor. Uzaktan eğitimin iyi yönleri: Öğrenciler okula gidiyormuş gibi eğitmenlerin gözetiminde eğitim ve öğretim hayatlarına evlerinin sıcak ortamında devam ediyorlar. Birçok ülke ve ülkemizin alt yapısı buna uygun ve çok şükür ki eğitim aksatılmamaya çalışılıyor. Çocuklar gençler teknolojinin imkânlarından faydalanıyor. Teknolojinin insan hayatına katkılarını en iyi şekilde değerlendirip faydalanıyorlar vb. daha da sayılabilecek kıymetli sonuçları var. Elbette ki olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönlerine dikkat çekmek istiyorum. Çünkü olumsuz yönlerine dikkat etmezsek başta almamız gereken önlemleri alamayız ve ilerde keşke bunu da yapsaydık ya da bunu da yapmasaydık ikilemine girebilir ve çocuklarımızın hayatında tedavisi olmayan derin psikolojik, sosyolojik izler istemeden de bırakabiliriz.

Üzerinde titizlikle durmamız gereken evlatlarımızın sanal âlemde ders esnasında nasıl davrandığı nelere maruz kaldığı ve nasıl bir süreçten geçtiğini takip etmemiz lazım ve bu konuda çok bilinçli ve tedarikli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sanal dünya başka bir dünya gerçek dünyadan bazen çok daha çirkin olabiliyor. Bu çirkinliğin bir sınırı olmaya biliyor. Peki, üzerinde durmamız gereken birkaç konu daha var onlara da değinmeden duramam. Şehrin kenar bölgelerinde, kasaba, uzak mahalle ve köylerde birçok aile alt yapı yetersizliğinden dolayı internet hizmetini alamıyor. İnternet hizmeti alan bazı aileler de ise birkaç öğrenci var ve dersleri aynı saate denk geliyor ancak bir bilgisayar veya tablet veya telefona sahip olan bu ailelerin öğrencilerinden bazısı eğitim ve öğretimden mahrum kalıyor ya da çok az bir oranda uzaktan eğitim sisteminde derslerine girebiliyor. Bazı ailelerin de maddi geliri internet ve bilgisayarı temin edecek kadar değil bu da birçok öğrencinin eğitiminden mahrum kalmasına neden oluyor. Devletlerin bu konuda çalışmaları var, lakin bazen pandemi sürecindeki zorluklardan dolayı aksayabiliyor eğitim öğretimi olumsuz yönde etkiliyor. Tabi devletler eğitimciler ve belediyeler bu olumsuzlukları gidermek için canla başla mücadele ediyorlar. Bu olumsuzluların en kısa zamanda giderilmesi ve öğrencilerin eşit bir şekilde eğitim ve öğretimine devam etmeleri en içten arzumuzdur. Sürekli evde kalan öğrencilerin bazen psikolojileri olumsuz yönde etkilenmekte ve etkiyi minimize etmek için öğretmenlerine ve ailelerine çok şey düşüyor. Gerçekten çok zorlu bir süreç öğrencilerin içinde bulunduğu maddi ve manevi imkân ve imkânsızlılar ile psikoloji, sosyoloji ve maddi durumları tespit edilmeli buna göre de ikanlar sunulmalı, diye düşünüyorum.

Olumsuz başka yönü ise bizler evlatlarımızın radyasyona ve internetin bazı olumsuz yönlerinden uzaklaşmaları için elimizden geleni yapıyorduk ama şimdi onları saatlerce radyasyona maruz bırakıyoruz. Özellikle çalışan bireylerin evlatları ile teknolojiden biraz uzak kalmış bireylerin evlatları interneti nasıl kullanıyor ya da internette neye maruz kalıyor biraz muamma. Burada yeise düşmeye gerek yok devlet bu konuda da önlem almış durumda ama yine de her zaman kötü niyetli insanların internette yaptıkları kötülüklere evlatlarımızın etkilendiği de aşikâr. Bu öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde iyi takip edilmesi hangi sitelere girdikleri ne ile karşılaştıkları neye maruz kaldıklarını çok iyi takip edip tespit etmemiz gerekmektedir. Eğer yeteri bilgi ve tecrübemiz yoksa ilgili kurumlardan ve uzmanlardan hiç çekinmeden destek almamız elzemdir. Hem anne babaya hem eğitimcilere hem de devletin mekanizmalarına çok büyük görevler düşmektedir. Şüphesiz ki her kes elinden gelenin en iyisini yapıyor ve yaptıkları takdirle karşılanıyor. Özellikle devletimiz hem sağlık hem eğitim anlamında pandemi mücadele zorluğuna rağmen çağ atlattı. Burada hem devletimizin yönetimine hem sağlık çalışanlarına hem eğitim camiasına ve diğer emeği olan her kurumu tebrik ediyorum. Eğitim adına çocuklarımızın, gençlerimizin hayatına değer katacak şeyler sağlayanlara şükranlarımı sunarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsa Can


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi