Bilim ve Sanat

Sanat ve bilim yalnızca yaşantılarımızı ve yaşadığımız dünyayı keşfetme değil, keşfedileni paylaşma amacını da taşır. Evrimsel açıdan bakıldığında, bilinmeyen insan için hep tehdit edici veya tehlikeli gibi algılandığından, sosyal bir varlık olan insan, türünün devamını sağlayabilmek için keşfettiğini daha sonraki nesillere aktarmak ve onlarla paylaşmak durumundadır. Bilginin paylaşımı dil aracılığıyla olur, dil ise kelimelerle ifade edilir.

Bilgi ve birikimini hizmete sunmayan insanın varlığı yokluğu çok farklı değildir. Ancak, bilginin aktarılması veya paylaşımı amacıyla kullanılan kelimelerden çok daha fazlası sanatçının kullandığı imgelerle, üstelik daha yargısız biçimde aktarılabilir. “Bir resim, bin sözcüğe bedeldir” söylemi bu bağlamda oldukça yerinde ve anlamlı bir söylem olarak kabul edilebilir. Çünkü tehlikeli, riskli, güvenli, iyi, kötü gibi kelimelerle aktarılan bilgi, içerdiği yargılar nedeniyle insanı oldukça duyarlı bir varlık haline getirmiştir. Oysa sanatta özgürlük ön plandadır ve yargılar ya da bilgi, boşlukların doldurulması için daha çok izleyiciye/gözlemciye bırakılır.

Sanat bilgiyi öznel bir temsille ifade ederken, bilim bilgiyi elde etmenin nesnel ve sistematik bir yoludur. Bilim nasıl sabit ya da statik değilse, yani geçmişte gerçek olduğunu düşündüğümüz birçok şey bugün sorgulanıyorsa, sanat da aynı şekilde dinamiktir. Her ikisi de çoğu kez bütünüyle tamamlanmış bir bilginin var olmadığını ifade eder. Gerçeğin algılanma biçiminin hızla değiştiği bir dünyada, sanat ve bilimin birbirleriyle daha çok bağlantı içinde işlev görmeleri, birbirlerini tamamlamaları kolektif insan bilincinin geliştirilmesinde önemli bir etken olmuştur. ‘’ve olacaktır’’ cümlesi ile devam etmek isterdim.son yıllarda toplumun bilim ve sanata bakışı oldukça zayıflamıştır.Geleceğe ışık tutacak konulardan ziyade bağımlılığı ve emir almayı beklemektedir.

Mühendislik ve tartışılmaz estetik anlayışının bütünleştiği eserlerin oluşumunu sağlamak gerekir.

Ancak sanatın ne olduğu, bilimin ne olduğundan daha tartışmalı bir konudur. Picasso, “Sanat öyle bir yalandır ki, bu yalan aracılığıyla gerçeğe ulaşılır” demiştir. Bilim bilgiyi üretme işlevini yerine getirirken, sanat üretilen bilginin bilgece ifade ediliş biçimidir. Belki de birisi “Neden?” sorusunu sorarken, diğeri “Neden olmasın?” şeklinde bir görüşü gündeme getirmekte, birisi tamamen kanıta dayalı bir gerçekle meşgulken, diğeri hem görünen hem de örtük olan gerçeğe odaklanarak belki de yaşamın görünen (yüzeysel) yanı ile gündelik algı alanı dışında kalan (derin) yanı arasında köprüler kurar. Özetle sanat göze görünenden daha fazlasını içerir. Bilimin coşkusu deney sonuçlarını etkilemezken, sanatın coşkusu bilimsel arayışı körükleyebilir. Bilim ve sanat kökler ve kanatlar gibidir. Biri toplumun aklı, diğeri ise yüreği olmalıdır. Kökleri ve kanatları benzer biçimde gelişmeyen toplumlar yeterince gelişemez ve özgürleşemez. Bilimsel düşünce biçiminden uzak toplumlarda dogmalar, batıl inançlar, temelsiz iddialar ve hızlı yargılar türer. Bu tür toplumlarda insanların bol miktarda, yersiz ve veri tabanından yoksun yargılarla aşırı meşguliyetten bazen sevebilecek kadar bile zamanları kalmaz. Sanattan yoksun toplumlar ise zarafetten uzak, takdir etmeyi beceremeyen, hoşgörü ve hayal gücü sınırlı insanlar yaratır. Bilim sanatsal özellik taşıyabilir.

Bilim ve sanat bir toplumun geleceğidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Suleyman Balkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi

Anket Çin'den getirilen ve inaktif yöntemle üretilen aşıyı olmayı düşünüyor musunuz?