Reklamı Kapat

Okula gitmeyen çocuk iddiası

Okula gitmeyen çocuk iddiası

Geçtiğimiz günlerde elitte World otelde değerli bir işadamı ve Yönetimi ile bir araya geldik. Bizi bir araya getiren etken ise bir derneğin proje  tanıtımı.

İşadamı ilkönce bizlere, yeni kurduğu derneğin tanıtımını yaparak konuya giriş yaptı. Derneğin ismi “bir fidan bir umut” sloganı ile yola çıktıkları anlatıldı. Van ilimizin her tarafının yeşil olması, her tarafa fidan dikilmesi konusunda diyecek hiçbir sözümüz yok.  Fidan dikilmesi konusunda meslektaşım Baki karaca, güzel bir cümle ile konuyu özetledi aslında. Sevgili Karaca aynen şu cümleyi kullandı: “Daha önceki belediye Başkanları tarafından dikilen fidanlar, daha sonra göreve gelen belediye Başkanları tarafından bakımı yapılsaydı şimdi Van ormanlık alana dönmüştü” sözü çok anlam taşıyordu aslında.  Siyasi kimliğe sahip kişilerin  birbirlerini ne kadar sevmediğinin açıklaması oldu bu cümle.  Toplantıya katılan her birimizde fidan dikilmesinin çok güzel bir düşünce olduğunu deklare ettik.

İşadamı ve derneğin kurucuları tarafından söylenen bazı sözler resmen akıllara durgunluk getirdi. Van’da sokağa terk edilmiş çocuk olduğu iddiası, beni şoke etti.  İşadamı, yeni kurdukları dernekle sokak çocuklarını alarak kuracakları merkezde, bunları rehabilatasyona tabi tutacaklarını ve sahip çıkacaklarını söylüyor. Duyarlı insanların vereceği maddi destekle, sokakta bir tek çocuk bırakılmayacağı belirtiliyor. Bende iddia ediyorum Van’da bir tek tane sokak çocuğu yoktur.  Van’da sokak çocuğu olmadığından bu derneğin, Van’da hayata geçirmek istediği projenin başarılı olamayacağını dile getirdim. Bazıları sözümü farklı yöne çekmeye çalıştı maalesef.

BURAYA DİKKAT!

Van’da sokağa terk edilen çocuk olduğu söylenmektedir. Ben de Van’da sokağa terk edilen çocuk olmadığını iddia ettim kendilerine. “Van’da sokağa terk edilen çocuk var” sözünü aslında Van ve Valılara bir hakaret olduğunu düşünüyorum. Sokağa terk edilmiş çocuklar ayrı,  Aileleri tarafından şehir merkezinin en işlek caddelerine  gönderilerek, mendil, çakmak, yarabandı, sakız, Su Vb. gibi ürünleri satarak para kazanan çocuklar farklıdır. Bu ikisini birbirinden çok iyi ayırmak gerekir. Bana şunu diyebilirsiniz! “Mağdur aile çocuklarının eğitim masraflarını karşılayarak eğitimlerine devam etmelerini sağlayacağız” deseniz amin derim. Fakat, Van’da sokağa terk edilmiş çocuk var, onları alacağız ve kendi derneğimizde barındıracağız demek çok manidardır. Kesin bir dille iddia ediyorum Van’da  Anne ve Babası tarafından sokağa terk edilmiş çocuk yoktur.

Anne ve Babası olmayan çocuklar ya akrabaları yada devlet tarafından zaten koruma altına alınıyor. Bu nedenle Van’da kesinlikle 18 yaş altında sahipsiz bir şekilde sokakta yatan çocuk yoktur. Zaten devlet yetkilileri asla bu duruma musade etmezler. 12-20 yaş arası bazı geceler, geç vakitte kadar sokakta kalan çocuklar var ise de bunlar hırsızlık yapmak için kalıyorlar. Yine de bunlar ailesi tarafından kendi kaderine terk eedilmiş sokak çocukları değildir.  Her birisinin de ailesi vardır. Bu çocuklara bir tokat attığınızda yüzlerce akrabası başınıza derhal toplanır.  Durum böyle iken, bunlar nasıl sokak çocukları oluyor. Batı da olur ama Van’da sokağa terk edilmiş çocuk olmaz. Dernek yöneticilerinin zoruna gitmesin ama ben sözümün arkasındayım. Van’da sokağa terk edilen çocuk yoktur.

BU HUSSUS MİLLİ EĞİTİMİ YAKİNEN İLGİLENDİRİYOR!

Aynı dernek yönetimi, Van’da 11 yaşına gelmiş fakat henüz okula gitmeyen çocukların olduğunu iddia ediyor.  Okula gitmeyen çocuklar için devletin hiçbir yaptırım gücünün olmadığı açıkça iddia ediliyor. Dernek yönetimi okula gitmeyen çocukları kendi derneklerin bünyesine alarak okutacaklarını belirtiyor. Hızlı eğitime geçiş sistemi ile okula gitmeyen çocukları okula kazandıracaklarını söylüyor. Ben bu iddianın çok manidar olduğunu belirtmek isterim. Çünkü bu zamanda 11 yaşına kadar gelmiş halen okula kayıt yaptırmayan bir kişinin olmayacağını söylüyorum.

Dernek yönetiminin  iddia ettiği gibi, şayet böyle bir durum söz konusu ise, bu bölgede devlet bitmiştir demektir. Fakat şunu da unutmamak lazım, bir çocuk 6 yaşından itibaren Van’dan kaçmış ise, yada ülkeyi terk etmişse tabi ki okula gitmeyecektir. Bunun haricinde her çocuk, dünyaya gözlerini açtığı günden itibaren devlet yetkilileri tarafından takip altında tutuluyor. Bu devlet öyle kolay bir devlet değildir.

Milli Eğitim sistemi çok daha farklıdır. Her çocuk T.C numarasına göre İlköğretim Okulu’na kayıt ediliyor. İsteseniz de istemesiniz de Milli Eğitimin sitemi otomatik olarak okul kaydını yapıyor.

Zira Anayasının Madde 22’sinde şöyle yazar: İlköğretim 6-14 yaşlarındaki çocukların eğitimi ve öğretimini kapsar, kız ve erkek bütün vatandaşlar için “zorunludur” ve devlet okullarında parasızdır.

Mecburi ilköğretim çağı 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ, çocuğun 6 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar, 14 yaşını bitirip 15 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter.

Anayasanın 5. Maddesinde ise şöyle yazar:  Mecburi öğretim çağında olup da, memleket dışında olmak, oturduğu yerde okul bulunmamak veya sağlık durumu dolayısiyle ilköğretim okuluna devam edemiyen vatandaşlardan özel olarak öğretim görenler, imtihanla ve yaşlarına göre layık oldukları ilköğretim okulu sınıflarına veya mezuniyet imtihanlarına alınırlar. Tüm bunlara rağmen halen devletin okula gitmeyen çocuklar için bir yaptırımı yoktur demek, Milli Eğitim Müdürlüklerinin işlevsiz olduğu anlamı çıkıyor.

Ben de dernek yönetiminden iddia etikleri gibi, 11 yaşına gelmiş ve halen 'okula gitmeyen çocuk var' denilen kişinin bilgilerini istiyorum. Bakalım bu okula gitmeyen çocuk kimdir?

Bizim amacımız asla dernek yönetiminden hesap sormak değildir. Gayemiz ve anlatmak istediğimiz konu, sokak çocukları ile ilgili dernek yönetimi tarafından düşünülen projeleri, bu memlekette zor tutar. Van’ın konjoktur yapısı buna uygun değildir.

Bazılarınız hatırlar, Belediye Başkanlığı tarafından yaşlılar ve kimsesizler için barınma yani huzurevi yapıldı. O zamanda biz yine söyledik! bu proje tutmaz. Ne oldu? yaşlılar için yapılan huzurevi tutmadı. Olmayınca el sanatları merkezi yaptılar.  Bu memlekette yaşayan insanlar onurlu insanlardır. Hiç kimse Annesini ve Babasını yaşlılar (huzurevi)'ne terketmez. Bu memleketin topraklarında halen islam kokusu var.

Buralarda halen inanç kokusu var bu topraklarda. Buralar aşiretlerin yaşadığı topraklardır. Aşiret sahibi insanlar ne çocuklarını ne de yaşlılarını sokağa terk etmez. Kanında zere kadar Allah korkusu olan insanlar ne çocuklarını ne de yaşlılarını sokağa terk etmediği gibi, ölünceye kadar da sahip çıkarlar. Bu anlamda bazı hassas  konuları  özellikle belirtmek istedim. Yine de her şey rağmen projenin hayırlı olmasını yürekten temenni ediyorum. Projenin başarılı olması için bize ne görev düşerse çekinmeden de katkı sunmaya hazır olduğumu  ifade etmek isterim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ayhan Yazlık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi

Anket Okullar 21 Eylül'de açılmalı mı?