vanhavadis @ hotmail.com

 

Bugün bir başka heyecan var bu şehirde… İyimser olun.

Bugün kocaman yürekli minikler okula başladılar. Hayata, geleceğe adım atıllar. Her adımları evreni titretecek kadar değerli bu miniklerin. Çünkü bu koca yürekliler geleceğimiz, umudumuz, hayallerimiz, bekamızdır. Bizler, bizden öncekilerin tecrübelerini aldık ve kimimiz bu tecrübelere değer kattık kimimiz maalesef tecrübelere ihanet ettik ya gerilettik ya da hiç ilerletemedik.

 

 Bu koca yürekliler de geçmişte insanlık adına gelişen tecrübeyi iyi bir eğitim ve kültürle gelecek kuşaklara taşıyacaklarına inancım tamdır. Globalleşen bir dünya, herkes dünya ailesinin bir bireyi oluyor ve bu ailede herkesin temel ihtiyaçları olan: saygı, sevgi, hoşgörü, eğitim, kültür, ahlak, empati, merhamet, birbirine tahammül ve birbirlerinin sahip olduğu değerlere yanı insan olma yolunda ihtiyaç duyduğumuz her şeyi çok önemsiyor ve önemsemek zorundadır. Evet, bunlara muhtacız yoksa bu koca aile birbirini asla anlamayacak ve aile fertleri arasında insanın istediği yaşama arzusu tam olarak asla yerine gelemeyecektir. Bu miniklere eğitimciler, öğretmenler gereken önemi ve değeri ve eğitimi vererek bu tecrübeleri onların koca yüreklerine taşıyabilir ve taşımalıdır da. Öğretmenlerim! Sizler bu bilinçte ve değerdesiniz koca yürekler ve evren size muhtaç, şimdi ve gelecek sizin tecrübelerinize muhtaç. Lütfen insanlık ailesinin bu temel ihtiyaçlarını sadece yaşayın, yaşasanız koca yüreklerde sizden esinlenip tecrübe edinecekler ve hayata umudumuz sağlam olacaktır.

 

 Bu global dünyada dünya vatandaşı olmak insan olmayı gerektirir. İyi bir insanı değere sahip olursak bu değerli ailede geleceğimiz çok harika ve kıymetli olacaktır. Bir zamanlar bir insanın dünyası sadece bir köy, bir şehir, bir bölge, ya da bir ülke idi. Şimdi bir insanın dünyası bunlarla sınırlı değil. Her an dünyanın her yerine gidilebiliyor ya da dünyada olup bitenlerden haberdar olabiliyoruz. Bir zamanlar sadece köyümüzde, şehrimizde olan iyi olaylara sevinirken ya da olan kötü olaylara gözyaşı dökerken. Şimdi sevincimiz evrenselleşti, gözyaşımız evrenselleşti. Artık dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan sevinç ve üzüntü ortağı olabiliyoruz. Yanı insan duyguları bütünleşti sınırlarını aştı. Küçük bir aileden büyük bir aile haline geldik. O zaman bize bu büyük ailede ne görevler düşüyor, bizler büyük aileye sevinç mi katmalıyız gözyaşına mı sebep olmalıyız. Eğer sevinç katarsak tarih hep bizi anacaktır gözyaşı katmaya hiç hakkımız yok çünkü biz insanlar birbirimizle harikayız, bir bütün olarak insanız. Kimsenin dini, dili, milleti, ırkı, kadın olması, erkek olması, çocuk olması, büyük olması, küçük olması fark etmez hepsinin bir canı var, bu canın yaşama hakkı en kutsal ve en önemli bir hediyedir kendisine verilen. Bizlere düşen bu kutsala ve hediyeye en derin bir şekilde saygı duymamız benimsememiz ve kendi öz benliğimiz gibi onları da kabul etmemiz. Yargılamadan, hor görmeden, küçümsemeden, ötekileştirmeden, olduğu gibi kabul etmemiz ve empati duygusuyla tahammül etmemiz bize ve dünyaya sevgi getirecektir. Aksini yapmaya kimsenin hakkı yoktur ve yapan tüm dünyaya ve evrene zulüm etmiş olacaktır. Peki, bunları neden yazıyorum konuyla ne alakası var diyebilirsininiz haklı olarak. Fakat bunların bilincinde olmamız lazım ki o küçük yüreklere bu manada yardımcı olalım.  Evrensel yüreklerine küçük şehir duygusu yerleştirmeyelim. İnsan olan yüreklerine sadece bir insan grubuna karşı duygulu diğerlerine duygusuz zehrini aşılamayalım. Koca yürekli minkler bu gün evrende asıl görevleri olan insan olma, evrenselleşme, geleceğe umut olma, insanlık tecrübelerini ileriye taşıma görevlerine başladılar. Bir insandan bir şey olmaz demeyin onları önemseyin çünkü tarihte hep iyi ve kötü anlamda insanlığa bir şeyler sunanlar çoğu zaman hep bir kişiydiler. Onların yürekleri çok kıymetli heyecanlarına ortak olmak umuduyla.

Sonuç olarak başta yazdığımız değerler nispetinde kaliteli bir eğitimle tecrübelere tecrübe katılabilir insanlık hep bir adım öne geçebilir. İyilik kazanabilir insanlık kazanabilir kazanacaktır bu koca yüreklerle. Bu yüzden bu gün bir başka heyecan dolu sokaklar, şehirler çünkü koca yürekler okula, öğretime en önemlisi eğitime başladılar. Hepinizin öğretim ve eğitim yılını kutlarım. Global bir dünyada her zaman sevince vesile olmanızı temenni eder saygılarımla.