GAZZE'NİN ETKİLEYİCİ RUHU

7 Ekim 2023 tarihi itibariyle tüm dünya Gazze'yi izliyor ve konuşuyor. Gazze bir mektep misali özelde müslümanlara genelde de tüm dünyaya insanlık dersi verdi/veriyor.

11 Eylül 2001 ABD İkiz Kuleler saldırısıyla başlayan 'Müslüman avı' ve 'Müslümanları terörist' gösterme çabaları 2023 yılının Ekim ayına kadar devam edegelmiştir. Bu proje; DAİS, Boko Haram ve Haşdi Şabi gibi örgütlerin ortaya çıkması ve yayılmasıyla da daha hızlı amacına ulaşmıştır. Bu vb. Projelerle dünya kamuoyunda Müslümanlar 'terörist, vahşi, gerici, zalim, gaddar ve şehvet düşkünü' insanlar olarak tanıtıldı. ABD, İngiltere, Fransa ve İsrail ittifakıyla 22 yıl süren bu ahlaksız çalışma, özellikle genç dimağları daha fazla etkilemiş olmalı ki, son on yılda Ateist ve deist gençlerin sayısı hızla artmıştı. 

Yüzlerce İslami cemaate ve binlerce İlahiyatçı, İmam ve hocaya rağmen İslam'a ve İslamcılara olan antipatinin önüne bir türlü geçilememişti. Tâki 7 Ekim 2023 tarihine kadar.

Bu tarih -bana göre- tüm dünyada eski devri kapatıp yeni bir devir açan tarihtir. Batının vahşi yüzünü dünyaya gösteren ve  Müslümanlarında -yirmi yıl boyunca gösterilmeye çalışıldığının aksine) vahşi, gaddar, zalim ve şehvet düşkünü insanlar olmadığını dünyaya kanıtlayan tarihtir.
Tarihe bu mükemmel imzayı atan ise, bir avuç Gazzeli müslüman.

GAZZE'Yİ GAZZE YAPAN RUH NE VE KİMDİR?

Gazze'yi Gazze yapan ruhun başında, şüphesiz ki yıllardır yaşadığı ıstırap ve zulümdür. Fakat Gazze'li Müslümanlara direnişi, sabrı ve şehadet duygularını aşılayan, onları bilinçlendiren ise şüphesiz Hamas partisi ve cemaatidir.  O halde Hamas kimdir? Sorusu akla gelmektedir. 

Hamas'ın kim olduğunu burada yazmam uzun bir zaman ve satır alacağından ötürü, her bireyin Hamas'ı araştırıp okuması daha faydalı olacaktır. Öyle ki Hamas, üniversitelerde doktora tezi olarak okutulmalıdır.

Ben sadece; Hamas'ı vareden ruhun, mimarın Hasan El Benna ve onun kurduğu İhvan El.Müslim (müslüman kardeşler) cemaati olduğunu burada belirtmek istiyorum. Hasan El.Benna'nın, İslam'ın duru mesajıyla ahlaklı, cesur yetiştirdiği bu insanlar, dün olduğu gibi bugünde dünyaya insanlık dersi veriyor.

 Mısır, Suriye, Ürdün ve Filistin topraklarında neşv ü nema bulan bu cemaat, 1930 yılından bugüne tüm dünya müstekbirlerinin korkulu rüyası olmuştur. Dolayısıyla dünyada ki tüm islami cemaatler, Ihvan El Müslimin ve Hamas'tan dersler ve onu örnekler almalıdır.

HAMAS, TEKFİRDEN UZAK BİR ÖRGÜT

Hamas, tekfirden uzak ve tüm gönüllere dokunmaya çalışan bir yapıdır.  Müslümanlara kafir demekten uzak fakat kaafirleri Müslüman yapmaya gayret eden bir yapıdır. Farklı duruş ve stratejileriyle Harici ve Vahabi yapıları kızdırmış ve  Kafir ilan edilmiş olsa dahi bu duruşlarından asla taviz vermemişlerdir.

HAMAS, TEMİZ CİHAD SÜRDÜREN BİR ÖRGÜT

Özellikle 7 Ekim tarihi ile 'tarih sayfalarına' geri dönen Hamas, kendilerine atılan tüm iftiralardan temiz çıkmayı başarmıştır. DAİŞ, Haşti Şabi gibi örgütlerin 'cihad' adı altında karartıkları müslüman imajını, Hamas ağır bedeller ödeyerek temizlemeyi -evel Allah- başarmıştır. 
Hamas, Müslümanca savaşın nasıl yapıldığını, esirlere müslümanca nası muamele edldiğini, ahlaklı, imanlı ve cesur bir nesil nasıl yetiştirildiğini tüm dünyaya göstermiştir.

HAMAS, TÜM ÜYELERİ BİLİNÇLİ BİR ÖRGÜT

Üyelerinin çoğunun okumuş ve ihtisas sahibi bireylerden olması, insanları hayrete düşüren ayrı bir realite. Özellikle Kuran hafızı ve üniversite mezunu olmaları, olaylara daha farklı bakmalarına ve yorumlamalarına yardımcı olmaktadır. Gazze halkı ise; Cahil, kaba ve taklidi imana sahip Müslümanların aksine medeni, aydın ve tahkiki imana sahip Müslümanlardır.


Tüm dünya son 6 gündür, İsrail'in vahşi, korkak ve zalim yüzünü konuşmayı bir kenara bırakmış, Hamas'ın esirlere karşı göstermiş olduğu merhametli, candan ve sevimli davranışını konuşmaktadır. İşte tebliğ bundan başkası değildir. Yahidilerin (düşmanının) bile kalbini kazanmak budur.

DAİŞ vb. örgütleri dünyaya salan ABD, İNGİLTERE, İSRAİL ve Avrupa'nın vahşi ve zalim maskesini düşüren duruş budur. Savaşın bir ahlak kuralının olduğunu dünyaya gösteren eylem budur.

Gazze halkının ve Hamas'ın samimi, imanlı, sabırlı ve merhametli duruş ve direnişi, tüm dünyayı ayağa kaldırdığı gibi onlarca insanın (özellikle gençlerin) İslam'ı tercih etmelerine ve İslam'ı yeniden araştırmalarına vesile olmuştur.

Bize Müslümanlığımızı ve dünyaya da insanlığını hatırlatan Hamas ve Gazze halkına minnettarız.

Her biji Gazze
Her biji Hamas
Her biji Ubeyde

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yunus Kuşan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi