OLMASI GEREKENLER

Cumhurbaşkanımız yüzyıl Türkiye’sinin kabinesini açıkladı. Kabine ekonomik ve teknokrat
ağırlıkta olduğu için son yılların en mükemmel kabinesiydi. Kabine öncelikle Türkiye’nin bölgesel
dengelerini içine almıştı. Halktan büyük destek alacaktır. Kabinede en önemli özellik Kürt kökenli
bakanlara en önemli yerlerin verilmesiydi. Bingöllü Cevdet Yılmaz’a Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı verilmişti.Dişişleri bakanlığına yıllarda Mit Başkanlığını yapan Kürt kökenli aynı zamanda Vanlı olan Hakan Fidanın olması. Ayrıca ekonominin başına Batmanlı kürt kökenli Mehmet Şimşek’e emanet edilmesi yeni kabine için Türkiye yüzyılı için harikaydı. Çalışma sosyal güvenlık bakanlığını Mardinli Kürt kökenli Vedat ışıkhan’ a verilmesi, ayrıca milli eğitim bakanlığını Erzurumlu Yusuf Tekin’e, Milli savunma bakanlığını Ardahanlı Yaşar Güler Paşa’ya verilmesi bundan sonra özellikle bölgede yaşayanlar için umut olmuştur. Bundan sonra Güney Anadolu ve Doğu Anadolu ‘ya pozitif ayrımcılıkla sorunlar çözülecek. Bölgeye yatırım ve huzur gelecektir. Bundan sonra önümüzdeki en önemli sorun liyakat sorunudur. Özellikle yeni atanacak olan bürokratların liyakat esas alınarak atanması yapılmalıdır. Peygamber efendimiz ‘’İşi ehline verin’ ’desturunu yerine getirelim. Gençlerle alakalı sorunlar ivedilikle çözülmelidir. Torpil kaldırılmalıdır. Bazı kurumlar hariç acilen mülakat kaldırılmalıdır. Sınav sistemine göre yerleştirme yapılmalıdır. Gençlerin hayalları umutları kırılmamalıdır. Gençlik bankası kurularak evlenemeyen gençler yardım edilmelidir. Girişimci gençlerin önü açılarak gençlere fırsat verilmelidir. Unutmamalıdır geleceğimizi bu gençler şekillendireceklerdir. Şeffaflık ve açıklık getirilerek kamu ihaleleri yapılmalıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde ihale peşinde koşan ,yetim hakkı yiyen rüşvet alanların tesbit edilerek bütün mallarına el koymak ve vatan hainliğinde yargılanmalıdırlar. Bir an önce etik ve nerden buldun yasası çıkartılmalıdır.
Kamu kurum ve kuruluşlarda lüks şatafat ve israf önlenmelidir. Devlet içersinde aşırı israfa son
verilmelidir. Her müdüre her birime sıfır makam arabası ve şoför verilmesinde vaz geçirilmelidir. Göz göre göre milletin parasını birileri şahsı itibarları üzerinde yok edip talan etmesin bunun için öncelikle önlemler alınsın. İktidarın önünde en önemli sorun ekonomik sorunlardır.Bu sorunların üzerine kaliteli liyakatli ekonomiden anlıyan kadrolarla özellikle lüks ve şatafat kamu kurumlarında israfları önlüyerek yolsuzlukların önüne geçerek başaracaklarına inanıyorum.Yolsuzluklarla mücadele iktidarın birinci hedeflerinden olmalıdır.İşsizlik sorunu bu sorunu çözmekte basit kamu kurumlarında hiç çalışmıyan her aileden bir fert iş sahibi yapılarak bir nabzede olsa yoksulluğun önüne geçirilebilir.Fabrikalar açarak iş istihtam alanları oluşturabilir.İnsanlara bedavadan para dağıtmak yerine insanlara balık tutmağı öğretmemiz lazım.Üretim alanlara vatandaşları teşvik etmemiz gerek.Gelir dağılımdaki adaletsizliği gidermemiz gerek öncelikle orta sınıf dediğimiz emekli çalışan ,memur , işçi aylıklarını yaşanılabilir seviyeye çıkararak gelişen büyüyen ülkemizin gelir kaynaklarının bir kısmını buraya aktardığımızda,esnafımza nefes alıcı onları rahatlanacak krediler verilerek,tarım yapan çiftçilerimize destek kredilerle onlarıda üretime teşvik ettiğimiz zaman aradaki ücret dengesizliği gelir dağılımdakı adaletsizlik ortada kalkar. İktidar temel hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırtarak herkesimin memnun olacağı bir sivil anayasayı bir an önce yapmalıdır.Öncelikle 3 y ile mücadele edilmelidir.Yasaklar,yolsuzluk ,yoksullukla mücadele edilmelidir.Ülkede büyük bir üretim seferberliği başlatlamalıdır.Bir an önce hukuksal sorunlar çözülerek vatandaşlara güven verilmedir.Liyakatsizlık(siyasal kayırmacılık,hemşerilik) sorunu çözülmelidir.Kamu kurum ve kurumlarına liyakatli yönetici ve brokratlar atanmalıdır.Torpile bir an önce son verilmelidir.İşi ehline verilmelidir.Bazı kurumlar hariç mülakat sistemi kaldırılmalıdır.Vatandaşlarımıza kaybolan güvenlerini yeniden tesis etmeliyiz. İşe alımlarda sadece partiden giden listeler alınmamalıdır.Kamu kurum ve kuruluşlarında özellikle belediyelerde sadece parti yetkililerinin ve milletvekillerinin belediye başkanının akrabaları işe yerleştirilmemelidir. Halk özellikle bu konuda müzdaripdir. İktidar bir an önce mülteci sorununu en güzel şekilde çözmelidir.Burada misafirimiz olan kardeşlerimizi onlara güvenli ortam sağlanarak ülkelerine gönderilerek sorunları çözülebilir.
Yıllardır kanayan kürt sorunu ivedilikle çözülmelidir.Anadil önündeki engeller yapılacak sivil
demokratik anayasa ile çözülmelidir.Özellikle annelerin gözyaşları dindirilmelidir.Doğu ve Güneydoğu ekonomik anlamda pozitif ayrımcalık yapılarak bölgenin kalkınmasına öncelik verilmelidir.Et ve tırnak olan Türk ve Kürt kardeşliği İslam kardeşliğiyle perçinlenmelidir.Yeni dönemin özellikle bölgemiz ve ülkemize çok şeylerin katacağına inanıyorum.Yeni dönemin ülkemiz ve bölgemiz için hayırlar getirmesini diliyorum.İnşallah başarılı olurlar ülkemizi en iyi şekilde temsil ederler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Geyik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.

01

Yağmur - Aynen katılıyorum Sayın abim eline emeğine sağlık ???

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Haziran 19:11


Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi