İNSAN TABİATI-1

Bir insanın psikolojik durumunu daha iyi anlayabilmek için o insanın tabiatını bilmek gerekir.

İnsanın tabiatını bilmeden psikoloji bilimini tam anlamıyla bilmek mümkün değildir.

Bir insanın kişiliğini, ancak o insanı çevresi ile birlikte ele aldığımız zaman ve özel durumunu göz önünde bulundurup değerlendirdiğimiz zaman anlayabiliriz.

Her insanın bir amacı vardır. İnsanın hayatında bir gaye yok ise, o insanın düşünmesi, istemesi ve hayal kurması mümkün değildir. İnsanlardaki bu gaye, o insanın ruhsal davranışlarını şekillendirir, karakterini oluşturur.

Karakter ruhsal bir tavırdır. Bir insanın içerisinde yaşadığı çevreye yaklaşımını gösteren bir davranış kalıbıdır. Kişiliğini ortaya çıkaran bir göstergedir.

Karakter özellikleri, doğuştan var olan bir yatkınlık değildir, kalıtımla da geçen bir şey değildir. Zamanla kazanılan bir takım özelliklerdir. Kişinin gizli gayesi ile ortaya çıkmış etkenlerdir. Bir insanın yaşama biçimi, hareketleri, davranışları ve dünya görüşü o insanın gayesi ile ilgilidir.

Bir insanın hareket ve davranışlarının ne anlama geldiğini, ne gibi bir değer taşıdığını bilmek için bazı karakter özelliklerini bilmekte fayda vardır.

Saldırgan ve saldırgan olmayan karakter özellikleri vardır.  Boş Gurur, Kıskançlık, Haset, Cimrilik, Kin gibi karakter özellikleri saldırgan olan karakter özellikleridir.

Boş Gurur: Güçlü ve üstün olmak için kendini başkalarına kabul ettirmeye çalışan insan ister istemez ruhsal bir gerginlik içerisine girer. Hayatını büyük bir zafer beklemekle geçirir. Başkaları üzerinde bıraktığı izlenimle ilgilendiği için hayatla bağlantısını yitirir. Kendini boş bir gurura kaptırır.  Bu “Boş Gurur” onun için belirgin bir karakter oluverir. Bu durum aşırıya kaçtığı zaman toplum içerisinde gereken şekilde davranmadığı gibi başkalarının hayatını engellemeye kadar varır.

Kıskançlık: Kıskançlık sadece sevgi ilişkilerinde değil her türlü insani ilişkide karşımıza çıkar. Kıskançlığın yüzlerce çeşidi vardır. İhmal edilmiş olma duygusu veya farklı tutulduğunu hissetmekten ileri gelen kıskançlık bir karakter özelliğidir. Başkasını aşağı görme ve küçük düşürme durumları söz konusudur. Başkasının neşesini kaçırma, yok yere karşı koyma, eleştiren bir tavır takınma gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Haset: Başkalarının başarısını ölçmeye çalışan, ya da başkalarının neler ortaya koymuş olduğunu düşünmekle zamanını geçiren bir insan haset etme gibi bir karakter özelliği edinmiş demektir.

Bir insan acı çektiği zaman, sıkıntılar içerisinde bulunduğu zaman, geleceğinden umudunu kestiği zaman ve içerisinde bulunduğu kötü durumdan hiç bir şekilde kurtulmasına imkân görmediği zaman haset duygusu ortaya çıkmaktadır. Ancak, yine de az da olsa her insanda biraz olsun haset duygusu vardır.  Henüz bu duygulardan büsbütün kurtulacak kadar bir psikolojik olgunluğa ulaşmış değiliz. Onun için başkalarında haset uyandıracak şekilde davranmamak için yeterince incelik göstermemiz gerekir.

Çünkü haset eden kişi, ne topluma ne de kendisine hiçbir yararı olmadığı gibi başkalarından bir şeyler almaya, onları bir şeylerden mahrum bırakmaya ve rahatsız etmeye çalışacaktır. Haset öyle bir illettir ki; bir insanı başkalarının acılarından zevk duyar hale getirebilmektedir.

Cimrilik: Cimrilik “haset” in suç ortağıdır. Sadece maddi yönden değil, başkasına zevk vermeme, topluma ve başka insanlara karşı takındığı tavırlardaki bencillik ile ortaya çıkan bir duygudur.

Ancak, bir insanın iş bakımından ya da zamanını değerlendirmesi bakımından gösterdiği cimrilik ise değerli bir nitelik olarak görülebilir.

Kin: Kin, genellikle, düşmanca bir tavır takınmış insanlarda ortay çıkar. Bir insanın kin duyma derecesi, o insanın kişiliğinin tam bir göstergesidir. Kin duygusu bir insana, bir millete, bir sınıfa, belli bir ırka ya da karşı cinse yönelebilir. Kin duygusu açıkça ortaya çıkmaz, kendini gizleyebilir. Bazen bir şimşek gibi birdenbire açığa çıkabilir.

Burada bahsedilen Saldırgan Karakter özelliklerine sahip insanlar, hep bir şeyler elde etmek isteyen ve genellikle hayatlarından hoşnut olmayan insanlardır. Çünkü mutlu olabilmek için daha çok şeye sahip olmak, daha çok neler başarmak zorunda oldukları düşüncesine saplanırlar. Hatta başkalarının felaketine bile sevinirler. Bu tür bir insan resim çizerek ya da bir yazı yazarak da zalimlik duygularını ortaya koyabilir.

Düşmanca eğilimleri olmayan, kalbinde ve beyninde güzellikler taşıyan, gayesi iyilik olan insanlarla karşılaşmanız umuduyla…

Ömer KOTLUK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Kotluk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi