KUŞAK ANALİZİ

Belirli yıllar arasında doğan insanlar için “Nesil Sınıflandırması” olarak “Kuşak” kelimesi kullanılmaktadır. X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı gibi. Aynı kuşaktaki insanların değer yargıları, tutumları, zayıf ve güçlü yanları genellikle benzer özellikler göstermektedir.

Şimdi bu kuşakları biraz mizah katarak analiz etmeye çalışayım. Şunu öncellikle belirteyim, hiçbir kuşak kendi yaşadığı dönemden ve taşıdığı özelliklerden sorumlu değildir. Çünkü kendileri, kendilerinden önceki kuşakların eseridirler.

Hangi Kuşak hangi yılları kapsamaktadır?

1925-1945 yılları arasında doğanlara Sessiz Kuşak,  1946-1964 yılları arasında doğanlara Bebek Patlaması Kuşağı, 1965-1979 yılları arasında doğanlara X Kuşağı, 1980-1999 yılları arası doğanlara Y Kuşağı, 2000-2012 yılları arası doğanlara Z Kuşağı (Zevk Kuşağı),  2013 yıllından sonra doğanlara da Alfa Kuşağı denilmektedir.

Nesilleri bu şekilde birbirinden ayıran en önemli sebep, teknolojiyle beraber meydana gelen değişim ve yeniliklerdir.

Her kuşağın kendine has bir iş yapma yöntemi, davranış ve düşünme kalıbı, farklı bir giyim ve konuşma tarzı vardır.

Sessiz Kuşak: 1945 yılından önce doğanlar genellikle “Gelenek”lerine bağlı insanlardır. “Sessiz Kuşak” olarak adlandırılan bu insanlar 2. Dünya savaşından çıkar çıkmaz sessizliklerini bozmuş gibiler. Çünkü 1945 yıllından sonra dünyada nüfus patlaması meydan gelmiş ve bu zamanda doğan insanlara da “Bebek Patlaması” kuşağı denilmiştir.

Bebek Patlaması Kuşağı: 1946-1964 yılları arasında doğan bu kuşaktaki insanlar, oldukça mütevazı, sadakat duyguları yüksek, kanaatkâr, saygılı ve ileri görüşlü insanlar olmuşlardır. Özgürlük akımının ve savaş karşıtlığının sembolüdürler.

X Kuşağı: 1965-1979 yılları arasında doğan X kuşağı üyeleri değişen dünya koşullarına yetişebilmek için büyük bir çaba harcamışlardır.

Matematik problemlerinde kullanılan “X” sembolü genellikle bilinmeyeni ifade eder. X’i bulduğunuzda problem çözülmüş olur. X Kuşağındaki insanlar problemlerin çözümüdürler. Çalışkan ve üretkendirler. “Yaşamak için çalışmayı” benimserler. Günümüzde kullanılan internet ve bilgisayar bu nesil sayesinde meydana gelmiştir. Topluma duyarlı, üretken ve kendi kendine yetebilen becerikli bireylerdir.

Y Kuşağı: 1980-1999 yılları arası doğan Y Kuşağına ait bireyler biraz daha rahatına düşkün kişilerdir. ‘Y’an gelip ‘Y’atmayı çok severler. Çalıştıkları yerlerde ‘Y’er edinmeyi, ‘Y’ükselmeyi arzularlar. Ortalamanın üstünde bir oranda, kendi rahatlıkları için bir başkasını ‘Y’erinden etmeyi de olağan bir durum olarak görürler.

Z Kuşağı: 2000-2012 yılları arası doğan Z Kuşağı tam bir “ZEVK” Kuşağıdırlar. Her ne kadar “Hayatın Gerçekliklerinden” haberdar olsalar da habersiz gibi görünmeyi tercih ederler. Duygusuz değiller ama birazcık bencildirler. Hayatlarının odağındaki tek şey eğlencedir. Eğlenemedikleri zamanlarda kendilerine işkence yapılmış gibi hissederler. Kuralsızdırlar. O kadar Zekidirler ki, kendilerini aptal ve sorumsuz gibi gösterebilmektedirler.

Alfa Kuşağı: 2013 yıllından sonra doğan Alfa Kuşağındakiler sanki büyümüş de küçülmüşler. Bilgi ve iletişim kolaylıklarının içine doğmuş bireylerdir. “Dijital Kafa”lıdırlar.

Tüm bu kuşakların ortak bir yanları var mıdır? Şuanda yaşayan tüm insanların bir şekilde bütünleştiği ve birleştiği tek bir nokta vardır. “Ortak Kültür” haline gelen “tüketim alışkanlığı” artık tüm kuşakların ortak bir özelliği olmuş durumdadır.

Ben umudumu, bu “Dijital Kafa”lılar dediğim “Alfa Kuşağı”na bağladım. Onlara güveniyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Kotluk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi