Özel bir mekanda bir araya gelen heyette, Perakendeciler Derneği (PERDER) Van Bölge Başkanı Tekin Irmaksever, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turan Avcı, Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Alıcı ve diğer Yönetim Kurulu Üyeleri hazır bulundu.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Peyami Battal, Van'ın daha çok gelişmesi ve Van'ın daha çok kalkınması anlamında her türlü işbirliğine hazır olduğunu belirterek; "Biz istiyoruz ki, bizleri rahatsız edin. Biz Üniversite olarak rahatsız edilmekten asla şikayetçi olmayız. Van'ın en büyük AVM sahipleri olarak ne zaman isterseniz bizden destek alabilirsiniz. Yeri geldiğinde bizi eleştirir yeri geldiğinde ise bizleri övebilirsiniz. Biz bundan gocunmayız. Yeter ki Van için bir şeyler yapalım. Sizler Van için önemli bir sektörsünüz. Her birinizin işyerinde 100 den fazla genç istihdam ediyor. Bu anlamda, bizler bilim dünyası olarak sizlerde iş dünyasının birer girişimci esnafı olarak, 'ortak akılla' Van'a güzel projeler katacağımıza inanıyoruz" diyen Prof. Battal, "Önemli olan Vanlılık ruhunu ön plana çıkarabilmektir. Şayet, bizler Vanlılık ruhunu hayata geçirebilirsek inanın, doğunun en güzel şehri olan Van, çok daha iyi yerlere gelecektir" diyerek programı düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Irmaksever, PERDER ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi arasında diyalogların artmasında emeği geçen Turan Avcı ve Anadolu Basın Birliği Van Şube Başkanı Ayhan Yazlık'a teşekkür ettiğini vurgulayarak; "Evet, gerçekten PERDER ile YYÜ arasında bugüne kadar fazla bir diyalog geliştirmemenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Daha çok bir araya gelebilirsek, Van için çok daha önemli projelere imza atabileceğimize inanıyoruz" diyen Irmaksever,  katılımlarından dolayı başta Rektör Battal olmak üzere herkese teşekkür ettiğini belirtti.

PERDER Yönetim Kurulu Üyesi işadamı Turan Avcı ise yaptığı açıklamada; "Üniversiteyi çok önemsiyoruz. Bir kentte Üniversite varsa önemini bilmek lazım. Biz bu konuda belki biraz eksik kalmış olabiliriz. Bundan böyle  Üniversite ile daha fazla işbirliği yaparak, hem Üniversite Öğrencilerine hem de Van halkına daha fazla faydalı olmak istiyoruz. Bilim yuvası bizim için önemlidir. Üniversitemizi daha çok yanımızda görmek istiyoruz. Üniversite ile yapacağımız işbirliği sayesine sesimizi daha çok duyurabileceğiz. PERDER heyeti olarak hiçbirimizin maddi bir beklentimiz yok. Allah'a çok şükürler olsun hepimizin de hali vakti yerinde. Bu saatten sonra, yaşadığımız bu güzel kentte, biraz daha fazla nasıl istihdam sağlayabiliriz, bir kaç gencimizi kahve köşelerinde nasıl kurtarabiliriz hesabını yapıyoruz. Gençlerimizi iş, aş, yuva sahibi yapmak artık bizim gibi yatırımcıların sorumluluğundadır. Bu konuda Üniversite ile yapacağımız işbirliği çok önemlidir" diyen Avcı, bu konuda Üniversite'nin başında bulunan Rektör Battal'ın kendileri için bir şans olduğunu belirterek, yapılacak olan her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.  Daha sonra samimi bir ortamda geçen sohbet, çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.  Van Havadis