Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Derneği (Van Yapı-Der) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akbaş konu ile ilgili Van Havadis Gazetesine yaptığı açıklamada; “Hazine ve maliye bakanının hedef politikalarına imkon’dan tam destek.

-İmkon’dan üyelerine çağrı; “Elindekini dövizini bozdur ülkenin geleceğine sahip çık.”

-Milletinden kazandığını ülkenin geleceği için sakınma.

-15 Temmuz’u halk durdurdu, döviz kur darbesine de bizler iş dünyası olarak “DUR” demeliyiz.

ABD başkanı Trump’ın papaz Brunson’un tutukluğunu gerekçe göstererek, Türkiye ekonomisine yaptırım uygulama kararı almasıyla dövizdeki ani kur artışı ekonomimizde geçici spekülasyonlara sebep olmuştur. Ancak ülkemizin güçlü ve dinamik ekonomisi ve milli duruşumuz söz konusu saldırıların üstesinden gelecektir. Bu bağlamda yeni hükümet sistemine geçişimizle birlikte;

Hazine ve maliye bakanının açıkladığı hedef ekonomi politikalarına imkon olarak “TAM DESTEK” veriyoruz.

-İmkon’dan üyelerimize çağrı yapıyoruz. Ülkemiz ve geleceğimiz dolardan değerlidir. Değerli müteahhitlerimize ellerindeki dövizlerini bozdurmalarını ülkelerine ve geleceklerine sahip çıkmalarını önemle bekliyoruz.

-Müteahhitlerimiz, milletimizden kazandıklarını yine milletimizin istiklali ve istikbali için harcamaktan kaçınmayacaktır.

-İş dünyası ve bizler; 15 Temmuz’da tankların önüne yatan aziz milletimizi örnek almalı ve dolar kuruna dur demeliyiz.

-İş dünyası olarak tam bağımsız Türkiye ve 2023, 2051 ve 2071 hedefimize sıkı sıkıya bağlı kalmalıyız.

Elbette bu ekonomik badireyi asil milletimiz devleti ile iş birliği içerisinde atlatacaktır.

Bizler de iş dünyası olarak ABD’nin dolar kur artışı ile ekonomimizi baskı altına alma çabalarını şiddetle kınıyoruz. Ülkemiz ekonomisini daha dinamik  ve derecelendirmek üzere gerekli itidal anlayışı içerinde her türlü fedakarlığı ülkemiz ve milletimiz adına; Türk inşaat sektörü olarak yapmaya hazırız.

Cuma günü maliye ve hazine bakanımız Sn. Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi modelinde, değişimi hedefleyen doğru adımlar, sürdürebilir büyüme, finansal istikrar, gerçekçi politikaların seçilmesini önemsiyor ve destekliyoruz.

Bütün bu söylemlerin başarıyla uygulanmasının yolu reel sektörün gerçek temsilcisi sivil toplum örgütlerinin sesine güçlü bir şekilde kulak vermesiyle mümkün olacaktır.

Vatanımızı ve ülke ekonomimizi tabii ki ABD emperyalizmine boyun eğdirmeyeceğiz. Ülkemizin ekonomik direncini yükseltmek için, üretim endeksli fedakarca daha çok çalışacağız.

İMKON OLARAK MESLEKTAŞLARIMIZA ÇAĞRIMIZ:

 1. İtidalli bir şekilde hareket etmeli, yeni yol haritasını birlikte belirlemeliyiz.
 2. Mevcut inşaatlarımızda ihtiyaç ve öncelik analizi yaparak yeni çalışma takvimi oluşturmalıyız.
 3. İnşaatlarımızda kullandığımız malzemelerimizi mümkün olduğunca yerli ürün tercih etmeliyiz.
 4. Yabancılara ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik konut projeleri geliştirmeliyiz.
 5. Konut satış kampanyalarımızı kesinlikle TL cinsinden yapmalıyız.
 6. Aşırı değer kazanan döviz ve altından kazanım elde eden vatandaşlarımıza yönelik kampanyalar düzenleyerek, ellerindeki döviz ve altınların iç piyasaya tekrar girmesine katkı sağlamalıyız.
 7. Haksız ve usülsüz rekabetten uzak durmalıyız.
 8. Meslektaşlarımızdan yurtiçi ve yurtdışında iş yapanların dışardaki ve içerdeki döviz cinsinden olan paralarını ivedilikle TL’ye çevirmeliyiz.
 9. Gereksiz hantal ve uzun vadeli inşaat yatırımlarından uzak durmalı, kaynakların daha ekonomik ve verimli kullanmalıyız.
 • Dalgalı kur artışı paniği ile fiyatların fırsatçılık yapılarak artırılmamalıyız.

 

İMKON OLARAK DEVLETTEN BEKLENTİMİZ:

 

 1. Müteahhitlik hizmet kanunu çıkartılarak, sektörün çürükleri ayıklanmalı sektörün belli bir disiplin içeresinde daha dinamik çalışması sağlanmalıdır.

İnşaat sektörünün içerdeki tıkanıklığı gidermek ve ülkemize döviz kazandırmasını sağlamak için daha etkin bir şekilde sektörün yurtdışı faaliyetleri desteklenmelidir.

 1. Yabancıların konut alımını artırmak için; yabancılara oturma izni olan 1 milyon USD olan alım sınırının İspanya ve bazı AB ülkelerinde olduğu gibi 300 bin USD sınırına çekilerek yıllık 5 milyar USD olan yabancı alım payı 10-15 milyar USD dolar çıkartılması teşvik edilmelidir.
 2. İthal girdisi az olan büyük oranda yerli üretim olan demir ve çimento fiyatlarının dış manipülasyonda kurtarıp, yerli tüketici inşaat sektörüne daha uygun fiyat aralığına satışı sağlanmalıdır.
 3. Kamu müteahhitlerine 2017 fiyat farkıyla bir kararname ile bir an önce verilmelidir.
 4. Aşırı kur artışından dolayı ithal ürüne dayalı aciliyeti ve önceliği olmayan inşaat yatırımlarının bir süreliğine ertelenmelidir.
 5. İhalelerin adilliği ve şeffaflığı tam olarak sağlanarak, inşaat sektöründe iş ve Pazar payı adilce paylaştırılmalıdır.
 6. Sıfır konut satışlarından tapu harçları sıfırlanarak, biriken konut stokunun eritilmelidir” Dedi.