Açılış konuşması yapan Eğitim Bir Sen üniversite şube Başkanı Şerafettin Şaran; "Genç memur sen ve akademik düşünce eğitim ve medeniyet topluluğu ile birlikte Fethi Gemuhluoğlu'nun anısına düzenlenen dostluk ve vefa temalı deneme yarışma ödül törenine hoş geldiniz.

Eğitim bir sen sendikamız genel merkezimizce Türk genelinde bütün üniversitelerde lisan öğrencileri arasında düzenlemiş olduğu bu yarışma medeniyet değerlerimiz ışığında müstesna bir alternatif olan üstat Fetih Gemuhluoğlu ile buluşarak dostluk üzerine eserinin incelemesi sağlayarak üniversite Gençliğimizin medeniyet değerlerinin ışığında bir dostluk bilinci geliştirilmesine vesile olmak, Ayrıca dostluk vefa temasıyla düzenlediğimiz ödüllü deneme yarışması ile Gençliğimizin duygu ve düşüncelerini yazıya aktarmayı sağlayarak yerellerde ve Türkiye genelinde dereceye girenlerin Daha sonra Ücretsiz dağıtılacak bir kitap haline getirerek ölümsüz bir eser oluşturmaktadır hedefimiz medeni değerlerimizden beslenmiş yeni dostluklar ve geleceğe ışık Tutacak yeni kaynaklar oluşturmaktır dostluk gün geçtikçe mahiyetinden uzaklaşmaktadır.

Dostluk yaşadığımız yüzyılda sahip olduğumuz en lüks arasında yer almaya başladı ne yazık ki elimizde uçup giden en önemli değerlerden biride kuşkusuz dostluk. Maddi hayatın yüreklerimizin kirlettiği bu çağımızın da dostluk yüreklere temiz hava girmesini sağlayan bir pencere hükmündedir. Bu yarışmaya katılan arkadaşlar huzurlarınızda teşekkür ediyorum hepinizi sevgi saygıyla selamlıyorum" dedi.