VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş'ın yaptığı yanlış uygulamalar sonunda Meclise gensoru olarak taşınması dikkatlerden kaçmadı.

Van Milletvekili Muazzez Orhan tarafından Meclise taşınan soru önergesi,  "Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından Anayasanın 98’inci İçtüzüğün 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim" diyerek gensoruyu meclise taşıdı.

Van Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İşleri (VASKİ)  Genel Müdürlüğü’ne kayyum olarak atanan Ali Tekataş, göreve başladığı günden itibaren yaptığı yanlış uygulamalarla kamuoyunda bilinmektedir. Son dönemlerde gündeme gelen bazı iddialar oldukça vahimdir. Kendisinin kurum içinde oluşturduğu oligarşi ve VASKİ Genel Müdürlüğü’nün özel bütçesinin 5 kat arttırılmış olması incelenmesi gereken usulsüz durumlardandır.

Genel Müdür Ali Tekataş’ın Elazığ Büyükşehir Belediyesi için Ak Parti’den aday adayı olduğu süreçte sahsına yönelik Van ve Elazığ yerel basınında yaptırdığı reklam harcamalarının da yine VASKİ bütçesinden ödendiği iddiaları incelenmesi gereken bir diğer konudur. “Van’da adam olmadığı için beni getirdiler” dediği ifade edilen ve bu yaklaşımıyla Van halkını aşağılayan Ali Tekataş’ın, ailesi ve yakın çevresiyle oluşturduğu personel ekibiyle diğer çalışanlara baskı yaptığı ve bir takım usulsüzlüklerin üstünü örtmeye çalıştığı ifade edilmektedir.

 İhalelerde yıldırma politikasıuyguladığı ve özellikle Van firmalarının ödemelerinin geciktirildiği, zamana yayılarak ödendiği ve ihale alımı için başvuruda ısrar eden Van firmalarına ise “ Van’ın tüm belediyeleri bizde, ısrar ederseniz bir daha tek ihale alamazsınız” dediği iddia edilmiştir. Yine içinde bulunduğumuz 2018 yılında gerçekleştirilen temizlik ihalesini Van’lı bir firma kazanmışken, Genel Müdür Ali Tekataş’ın kardeşinin girişimleriyle başka bir firmaya verilmiş olması iddiası incelenmelidir. Genel Müdürü olduğu kurumun bütçesinden Elazığspor’a destek adı altında para aktarıldığı ve Elazığ’daki Keban Mezarlık projesinin giderlerinin VASKİ bütçesinden ödendiği ifade edilmektedir.

 Genel Müdür Ali Teakataş’a yakınlığı ile  bilinen C. Ş.’e çay bahçesi ihalesini verdiği ve aynı kişiyi VASKİ’de sözleşmeli personel olarak çalıştırdığı, işçi alımlarında rüşvetlerin üniversitede “M. Hoca” olarak da bilinen aracılar vasıtasıyla alındığı iddiaları,VASKİ’de şeffaflık açısından incelenmelidir. Son dönemlerde Van yerel basınında da gündem olan bu usulsüz durumlar çalışma usul ve şartlarına aykırı olduğu gibi Van halkı tarafından üzüntüyle karşılandığı ve bu durumun vatandaşlarımız tarafından da kabul edilmeyeceği açıktır.

Bu bağlamda;

1.    Özel Bütçesi 5 kat arttırılan Van Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İşleri (VASKİ)  Genel Müdürlüğü’nün harcamaları incelenmiş midir? Bu özel bütçe neden 5 kat arttırılmıştır? Bu bütçenin harcamaları ne tür giderler için kullanılmıştır?

2.    VASKİ ihalelerinde hangi gerekçelerle ihaleler iptal edilmiştir? Neden daha sonra farklı firmalara verilmiştir? İhale komisyonunda VASKİ Genel Müdürü Ali Tektaşın ailesinden kişilerin görev aldığı doğru mudur?

3.    VASKİ bütçesinden Elazığ’daki kurumlara para aktarılmış mıdır? Yardım amaçlı yapılan ödemeler yasal mevzuatlara uygun mudur?

4.    VASKİ’de Genel Müdüre yakınlığı ile bilinen kişilere hem ihale verildiği hem de bu kişilerin kurumda personel olarak çalıştırıldığı doğru mudur?

5.    Van Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İşleri (VASKİ)  yönetimi ve Genel Müdürü hakkında herhangi bir soruşturma veya inceleme başlatılmış mıdır?

Şeklinde soru önergesi meclis sunulduğu ifade edildi.