İşte iddiaların birkaç kısmı:

Van Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nde (VASKİ), ihale ve işe alımlarda yapılan usulsüzlükler sürüyor. Son olarak AK Parti Elazığlı Belediye Başkan aday adayı olan Ali Tekataş, kurum içinde oluşturduğu oligarşi, ihalelerde istemedikleri firmaları mafya varı yöntemlerle devre dışı bıraktığı iddiası var. Yanlışsa cevap versinler yazalım.

Van’da bir süredir yolsuzluklarla gündeme gelen VASKİ’de  yolsuzluk iddiaları hakkında inceleme başlatılmamasından cesaret alan VASKİ Müdürü Tekataş  yolsuzluklarını daha da arttırdı. VASKİ Genel Müdürlüğünün özel bütçesinin fazla arttırılması, Tekataş’ın kendi reklamı için medyaya aktardığı paralar, beşyıldızlı otellerde verilen ve konaklama masrafları ile ihalelerde yapılan usulsüzlükler dikkatlerden kaçmadı. Yineliyoruz! Tekataş'ın varsa verecek cevabı, hemen yazalım çünkü  kamuoyu doğru bilgiyi öğrenmek zorunda. Sadece doğruları öğrenmek istiyoruz. Kimseyi zan altında bırakmak peşinde değiliz.

 Böyle bir şey yok deniliyorsa söylesinler hemen yazalım. İddiaları çürütsünler bizde yazalım kamuoyu doğru bilgileri öğrensin.

 ‘Van’da adam olmadığı için beni getirdiler’

Van halkını aşağılayan Ali Tekataş’ın Genel Müdür olduğu VASKİ’nin içinde bulunduğu durumdan rahatsız olanlarda var. Yaşananların dışarı sızmaması için VASKİ’de adeta baskı mekanizması kurulmasına rağmen gelen bilgiler ve anlatılanlar yaşananların vahametini ortaya koyuyor. İddialar çok daha büyük. İddialar asılsız ve yalan diyorsa cevabını versin hemen yazalım. Bizim görevimiz yazmak, hangi taraf ne derse yazacağız doğru kararı kamuoyu verecek. 

Kurum aracıyla tatile giderken aracının takip cihazını çıkarıyor iddiası işin bir başka boyutu yalan ise söylesinler doğruları yazalım.

 ‘İhaleleri kardeşi Bülent Tekataş veriyor’

 ‘İhalelerde bıktırma yöntemi uygulanıyor’

VASKİ’de yapılan ihaleler ise en can alıcı nokta olarak karşımıza çıkıyor. Başkale ve Erciş ihaleleri kamuoyunun en çok merak ettiği ihalelerdir. Bize açıklama yapsınlar gerçekleri halk görsün.  Burada bıktırma yöntemi uygulanıyor. İhalelere giren Vanlı firmaların ödemeleri yapılmıyor ya da zamana yayılarak ödeniyor. Bu şekilde Vanlı firmaların ihaleye girişleri engellenirken, ısrar eden firmalara ise ‘Van’ın tüm belediyeleri bizde, ısrar ederseniz bir daha tek ihale alamazsınız’ denilerek tehdit ediliyor iddiası var.  İhale komisyonunu kendine yakın kişilerden oluşturan Tekataş, ihaleleri yandaş firmaları talip oluncaya kadar bekletiliyor.

Vanlı firmaya verilen ihaleler iptal edildi

Bu yıl içinde yapılan bir ihaleyi Vanlı bir temizlik firması kazanmasına rağmen, ancak Ali Tekataş’ın kardeşi B. T.’ın müdahalesi üzerine ihale başka bir firmaya verildi. Yetili birilerinin Vanlı firmayı arayarak ‘İhalenin gerekli şartlarını taşımadığınız tespit edilmiştir, bu yüzden ihaleyi iptal ettik’ dediği ortaya çıktı.

Şimşek'e hem ihale verdi, hemde sözleşmeli personel yaptı

Ali Tekataş’ın  C.Ş ile bağlantısı hangi seviyededir? Van Kalesi yanındaki  Park ve Cafeterya niçin tercihen C.Ş' ile devam kararı alındı. Ve niçin özellikle işletme hakkı ona verildi? Tekataş'ın C. Ş ile bağlantısı nedir? Yoksa bir yakını Elazığlı mıdır? Vansu şirketinin başına niçin C. Ş. getirildi? Ve ne kadar maaş alıyor?  Tekataş ve yetkili  E. Ç., özel konuklarını ve bütün misafirlerini burada en güzel şekilde ağırlıyor ve bütün masraflar özel kalem bütçesinden karşılandığı iddia ediliyor.

 C. Ş.’e çay ihalesini vermekle yetinmeyen Tekataş, C. Ş.’yi sözleşmeli personel olarak ta VASKİ’ye aldırdığı iddia ediliyor. Yok şayet böyle bir şey yoksa Personel Müdürü bir açıklama yapsın? Açıklamayı aynen yayınlayacağız.  İddialar çok daha vahim Sayın Tekataş yada yetkili birim amirleri bu iddialara cevap versin, daha sonra diğer iddialara geçeceğiz. Bunlar sadece bir kaç iddia, kimseyi zan altında bırakmak istemiyoruz. Vaski gerekli açıklamayı yapsın, bizler de verecekleri cevapları aynen ve harfiyen yazacağımıza dair söz veriyoruz. Objektif bir şekilde davranmaya devam edeceğiz.