Bilindiği üzere Van kahvaltısı, 51 bin 793 kişiyle dünyanın en kalabalık sofrası olarak kırarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti. Bunun üzerine Van TSO öncülüğünde, her yıl Haziran ayının ilk haftasında “Dünya Kahvaltı Günü” olarak ilan etmek için gerekli çalışmaları başlattı.

Bu yıl Haziran ayının ilk pazarı ayın 7’sine denk geldiğinden, Van TSO bu takvim gününü göz önünde bulundurarak önümüzdeki  (7 Haziran Pazar) günü, İskele caddesi üzerinde “Dünya Kahvaltı Günü” olarak ilan edilmesi anlamında bir çalışma başlattı.

Konu ile ilgili Van basını ile video konferansla bir araya gelen Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve yönetim kurulu üyeleri önemli açıklamalarda bulundu. 

Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva yaptığı açıklamada; “7 Haziran Pazar günü şartlar oluşursa yani sokağa çıkma yasağı uygulanmazsa sosyal mesafe korumak koşuluyla bir kahvaltı sofrası kuracağız. Van’da kuracağımız kahvaltı sofrası sembolik olacak. Vali beyin katımıyla az sayıda bir katılımla sosyal medya üzerinde sesimizi duyurmaya çalışacağız.  Sokağa çıkma yasağı uygulanacaksa yönetim kurulu üyelerimiz kendi evlerinde yaptıkları kahvaltı ile kısa video çekimleri ile paylaşım yapacaklar.

Bunun yanısıra dünyanın dört bir köşesinde bulunan Vanlı hemşerilerimizin, kendi evinde kurdukları Van kahvaltısı ile kısa video çekimleri yaparak bize yollayacaklar. Nerede bir Vanlı varsa onlarla bağlantı kurmaya çalışacağız. Amaç Van Kahvaltısını dünyanın dört bir yanında tanıtmak. Daha sonra bizler bu videoları birleştirerek sesimizi çok daha güçlü bir şekilde dünyaya duyurmuş olacağız.

Bu yıl belki ‘sofralarımızı birleştiremedik ama gönüllerimizi birleştireceğiz’. Buna da inancımız tamdır. Gönüller birleşirse,  koronavirüs salgınından sonra inşallah sofralarımızda birleşecektir. 7 Haziran Pazar günü tüm Vanlıların ve Van’da yaşayan kardeşlerimizin bize destek olmalarını istiyoruz. Dünya kahvaltı günü, çocuklarımıza, torunlarımıza bırakabileceğimiz çok büyük bir değer olacaktır. Van’ın tanıtımı anlamında iyi bir fırsat ve iyi bir şans olduğuna inanıyorum” diyen Başkan Takva, video konferans toplantısına katılan ve güzel fikirlerini beyan eden basın mensuplarına ve Van TSO Yönetim kurulu üyelerine teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.