Vanlı gençler, Serhat Mahallesi Sosyal Meskenler TOKİ civarında, yerde baygın halde buldukları kişiye sahip çıkararak adeta insanlık dersi verdi.

Gece saat 22:00 sularında, Kaldırımda sırt üstü ve tam baygın bir şekilde yerde uzanan kişiyi gören bir grup genç, adeta insanlık dersi verircesine, olaya müdahale etmeleri büyük takdir gördü.

Sara hastası olduğu iddia edilen kişinin, yere düşmesi sonucu, kafa kısmında birçok kırılmaların meydana geldiğini gören gençler, hemen bir yandan birileri ilk müdahaleyi yaparken, birileri de vakit geçirmeden sağlık ekiplerini aramaya başladı.

Yaşanan olayla ilgili Havadis Gazetesine açıklamalarda bulunan gençler; “Arkadaşlarla evimize gidiyorduk. Yerde birisinin sırt üstü yatıyor olduğunu fark ettik. Önce birileri tarafından öldürülmüş olduğunu düşündük. Kafa kısmında kırılmalar vardı ve kanlar içindeydi. Acımasızca darbe edilmiş olabileceği aklımıza geldi. Biraz daha yaklaştık, baygın olduğu ve ağız kısmında beyaz küpükler oluşmuştu.

Hemen insani görevimizi yapmak zorunda olduğumuz düşündük. Birileri bakkaldan su ve kolonya getirdi, birileri hemen sağlık ekiplerine bilgi verdi. Sağlık ekipleri gelene kadar birileri bakkaldan soğan getirdi.  Yerde yatan sara hastası olduğunu tahmin ettiğimiz kişinin burnuna soğan tuttuk, kolonya ile yüzünü silmeye çalıştık. Su ile yüzünü yıkamaya çaba gösterdik. Böylece ambulans gelene kadar, nefes almasını sağlamaya çalıştık. Bir anda etrafımızda onlarca sağduyulu vatandaşlar toplandı. Çok şükür ambulans gelene kadar, ilk müdahaleyi yaparak, nefes almasına yardımcı olduk. Vakit geçirmeden sağlık ekipleri ile birlikte, ambulansa bindirerek hastaneye gitmesine yardımcı olduk. İnsanlık görevimizi yaptığımız için çok huzurlu ve bir o kadarda mutlu olduk. Yaşasın insanlık, yaşasın iyilik diyoruz. Rabbim, sara hastası olduğunu düşündüğümüz kardeşimize şifalar versin” diyen gençler, “böylesi olaylar her birimizin yada bir yakınımızın başına gelebilir. Bu nedenle, her nerede, olursa olsun, insanlık görevimizi yerine getirelim” diyerek, yolda duran ve kendilerine destek olan herkese teşekkür ettiklerini söylediler. vanhavadis