HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Türkiye genelinde 2013 – 2018 yılları arasında kesilen trafik cezalarının illere göre dağılımını İçişleri Bakanı Soylu'ya sordu.

Van'da sürekli araçlara kesilen ve artık yurttaşları isyanın eşiğine getiren Trafik cezalarıyla ilgili soru önergesi veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, kentteki trafik cezalarının diğer illeri katbekat aştığına dikkat çekti. 

 Sarısaç önergesinde şu hususlara değindi: "Seçim bölgem olan Van’da yurttaşlarımızın sürekli trafik cezalarına maruz kaldıklarına, keyfi uygulamaların yapıldığına ve kesilen cezaların diğer illeri kat be kat aştığına ilişkin şikayetler tarafımıza ulaşmaktadır.

Edremit ve Gevaş ilçesi ile Erciş yolu başta olmak üzere Van genelinde oluşturulan sabit kontrol noktalarında her gün ortalama 70 kişiye ceza kesilmekte ve bu cezalar posta yoluyla gönderilmektedir. Sabit radarın olmadığı kentte Edremit, Gevaş ve Erciş yolunda gezici radarlar insanları canından bezdirmiştir.

Özellikle seçim sonrasında yurttaşlara keyfi olarak cezalar yağdırılmaktadır." 

 VAN'A NE KADAR CEZA KESİLDİ?

Sarısaç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:  * “Van ilinde 2013 – 2018 yılları arasında kesilen trafik cezalarının ilçelere göre dağılımı nedir?

 * Van ilinde 2013 – 2018 yılları arasında kesilen cezaların ilçelere göre; ihlal edilen kural adı ve kesilen para cezası açısından tasnifi bulunmakta mıdır?

 Tasnif edilmişse ihlal edilen kurallar hangileridir? Ne kadar para cezası kesilmiştir?

 * Van genelinde 2013 – 2018 yılları arasında kesilen trafik cezalarının ticari otomobil, kamyon, tır, hususi otomobil, otobüs vb. taşıtlara göre dağılımı nedir?

* Van ili genelinde trafik cezalarının son yıllarda artış gösterdiği yönündeki şikayetlerin nedeni nedir? Keyfi cezaların uygulandığı doğru mudur?

 * Van’da Edremit ve Gevaş ilçeleri ile Erciş yolunda yurttaşlara trafik cezalarının ciddi bir artış göstermesinin sebebi nedir?

 * Türkiye genelinde 2013 – 2018 yılları arasında kesilen trafik cezalarının illere göre dağılımı nedir? En çok ve en az trafik cezası kesilen iller hangileridir?”  Kaynak : vanekspres