Van’da yaklaşık beş yıldır yapım aşamasında olan “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Hayvancılık Bölgesi Projesi” Tarım ve Orman Bakanlığı’nca onaylanarak temel atma aşamasına geldiği belirtildi.

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva tarafından yapılan açıklamada; Van’da hayata geçirilmesi planlanan proje ile 12 bin büyükbaş hayvan yetiştirilecek, et işleme ve yem fabrikaları kurulacak. Proje ile binlerce kişinin istihdam edilmesi planlanıyor” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan büyük proje başta Van Valiliği olmak üzere Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İpekyolu Belediyesi, Tuşba Belediyesi, Gevaş Belediyesi, Gürpınar Belediyesi, Edremit Belediyesi, Van Ticaret Borsası, Van Kırmızı Et Üreticileri Birliği ve Van Damızlık Sığır Yetiştiricilerinin ortak olduğu bir Proje olduğu belirtildi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva beraberinde Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Proje Koordinasyon uzmanı Yusuf Taşkın, Tarıma Dayalı İhtisas OSB için değerlendirilecek olan arazide başlatılan jeolojik etüt çalışmalarında incelemelerde bulundu.

Konu ile ilgili  açıklamalarda bulunan Van TSO Başkanı Takva; “Türkiye’ye örnek olabilecek bir çalışmanın Van’da başlıyor olmasının mutluluğunu yaşamaktayız” diyerek; “Edremit, Gevaş ve Gürpınar ilçeleri arasında kalan bu arazi toplamda 17 milyon metrekaredir. İlk etapta 3 milyon 950 bin metrekarelik alan değerlendirilecektir. Bu bölgeyi yerinde hep birlikte görelim istedik. Jeolojik etüt çalışmaları bugün başladı. Yüklenici firma çalışmalarının başlattı. Biz de buradaki çalışmaları yerinde görmek, projenin başlangıcını yerinde görmek istedik. Sizlerle birlikte araziyi yerinde görmek daha iyi olur diye düşündük. Çünkü sizlerin desteğine ihtiyacımız var” diyen Takva, Hayallerinin gerçeğe dönüşmesinde dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek;  “Van'da büyükbaş hayvan potansiyelinin küçükbaş hayvan potansiyeli kadar yüksek bir performansa sahip olmadığını bilmek lazım.  Biz 5 yıl önce Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün desteğiyle şehir içindeki hayvan barınaklarının ıslahıyla ilgili bir çalışma başlatmıştık. Aslında o küçük projenin üzerine inşa edilmiş devasa bir alanın tahsisiyle zirve yapmış bir ekonomik faaliyetin arifesindeyiz. Bu çalışmayı değerli ve önemli görüyoruz. Hayalimizin gerçek olduğu günün arifesinde olmanın mutluluğunun yaşıyoruz. Bu projeyi önümüzdeki 23 yıl içerisinde inşallah hayata geçirmenin çabası içerisinde olacağız” diyerek konunun önemine dikkat çekti.

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş ise yaptığı açıklamada; “Burada 12 bin büyükbaş hayvana yetecek işletmeler kurulacak. Burası bölge hayvancılığı için son derece önemli bir yerdir.  Aynı zamanda sulanabilir bir arazidir. Burada yem bitkileri yapılarak hayvancılığın daha ucuz hale getirilmesi bölgeye büyük ekonomi katkı sunacaktır. Bölgemize hayırlı uğurlu olsun”  diyerek Van TSO Başkanı Necdet Takva’ya çabalarından dolayı teşekkür etti.

Proje Koordinasyon Başkanı Ziraat Mühendisi Yusuf Taşkın, projenin hayata geçmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti. Taşkın; Uzun vadede bu Projenin katma değerinin çok yüksek olacağını söyledi.