Valilik önünde yapılan törenlere Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş, Cumhurbaşkanı Danışmanı Gülşen Orhan, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, kurum amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

2 Nisan Van’ın kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Atatürk Anıtına ilk önce Valilik, ardından da Büyükşehir Belediyesi çelengini bıraktı. 

Çelenk koyma merasiminin ardından Vali Zorluoğlu, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı.

Urartulara başkentlik yapan, Selçuklu ve Osmanlı’dan önemli izler taşıyan Van’ın hakkettiği değere yeniden ulaşacağını belirten Vali Zorluoğlu, “Van’ımızın düşman işgalinden kurtarılışının 100. yıl dönümünde, kurtuluş bayramımızı bir kez daha gururla, heyecanla ve coşkuyla kutlamak üzere bir aradayız. Sözlerimin başında; canları pahasına bugünün Van’ı bizlere yadigar bırakan 2 bin 500 Zeve şehidimizi, Van genelinde katledilen 30 bin Vanlı Müslümanı, İmam Server’i, Ali İhsan Sabis’i, Naifa Ana’yı, 120 kahraman çocuğu ve binlerce isimsiz neferi rahmetle ve minnetle anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum. Malumunuz üzere, Urartulara başkentlik yapan, Selçuklu ve Osmanlı’dan önemli izler taşıyan, kadim medeniyetler coğrafyası Van, birinci dünya savaşında uğradığı mezalimin etkisiyle 3 yıl içerisinde adeta harabeye çevrilmiş, 100 bin olan nüfus 3 binlere geriletilmiştir. Yağma ve yıkımlara maruz kalan şehrimiz, Allah’ın yardımı ve hiçbir zulmün ilelebet payidar olamayacağı gerçeğiyle; nihayet 2 Nisan 1918’de Ali İhsan Sabis komutasındaki 4. kolordunun yetişmesiyle kurtuluşa ermiştir. Dile kolay gelen bu eşsiz mücadele, unutmayalım ki; üzerinde yaşadığımız şehrin “belde-i şüheda” yani şehitler beldesi unvanını almasına vesile olmuştur. Bugün bizler de gerek merkezi idare gerekse yerel yönetimler eliyle bu atılımı daha ileriye taşımanın gayretindeyiz. İnşallah Van’ı tarihine ve medeniyetine yakışır günlerine yeniden kavuşturacağız. Bu doğrultuda, pek çok ülkeye birkaç saat mesafedeki Van’ın potansiyelini açığa çıkarmak üzere gayretle çalışıyor, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimizden de bu anlamda tam destek alıyoruz. Sevgili hemşerilerim, tarihi ipek yolundan günümüze uzanan ticaret yolu, Ortadoğu ile orta Asya’nın buluştuğu bir merkez olan, bu yüzden de uğruna büyük mücadeleler verilen Van’ın geçmişi olduğu kadar geleceği de parlaktır. Şu sıralar kentimiz, aslında düşman işgalinden kaynaklı olmasa da yeniden inşa sürecinden geçmektedir. 2011 yılında yaşanan büyük depremin yaraları, devletimiz ve hükümetimiz eliyle hızlı şekilde sarıldıktan sonra sıra; eksik bırakılan hizmet ve yatırımları Vanlılarla buluşturmaya gelmiştir. Son 1 yıldır yeniden yıldızı parlayan Van, 100. kurtuluş yılında; gelişen, üreten, büyüyen ve tüm bunların etkisiyle huzurla anılan bir kent kimliğine bürünmüştür” dedi. 

Günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmaların ardından, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı bandosu eşliğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde Türk bayraklarıyla kortej yürüyüşü yapıldı. Kutlamalarda Büyükşehir Belediyesine bağlı Mehteran takımı ve halkoyunları gösterisi büyük ilgi görürdü. 

Belediye Başkan Vekili Vali Zorluoğlu ve protokol halkoyunları ekipleriyle birlikte halay çekerken kutlamalar, Van'ın kurtuluş yıl dönümü nedeniyle yapılan resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve fotoğraf sergisinin gezilmesiyle devam etti. 

Kutlamalarda, basketbol show ve paten frestyle bisiklet şovları nefesleri kesti.