Van Bil Koleji’nde kaderine terk edilen bir otobüs, dizayn edilerek bambaşka bir kimliğe büründürüldü. Tamir edilip resim öğretmenleri tarafından boyanan otobüs, kütüphaneye dönüştürülerek öğrencilerin hizmetine sunuldu.

Bil Koleji, kütüphaneye dönüştürülmek üzere Edremit Belediyesi ile irtibata geçip atıl durumda olan bir otobüs istedi. İsteğe olumlu cevap veren Edremit Belediyesi talebi kabul etti. Van Bil Koleji yönetimi kolları sıvayıp otobüsü baştan aşağı değiştirerek çocukların hizmetine sundu. Bil Koleji Van Kampüsü bahçesine yerleştirilen otobüs, ‘KiTABÜS’ Adıyla 2018-2019 Eğitim- Öğretim yılında öğrencilerin kullanımına sunulacak. “Kitabüs”te farklı eserlerden yaklaşık bin 500 kitap bulunuyor.

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Van Bil Koleji Kurucu Müdürü Abdulmenav Hemedoğlu, Kampüsümüzde olmasını istediğimiz projelerimizden bir tanesi de otobüsten bir kütüphane yapmaktı. Kampüsümüzde yer alan alternatif yaşam alanları ve eğitim öğretim alanlarımız, Uzay gözlem evimiz,anfilerimiz , spor salonumuz, yüzme havuzumuz ve 3D sınıflarımız ile birlikte bir de otobüsten bir kütüphane ile öğrencilerimize hizmet vermek istiyorduk. Bil Kolejleri olarak “Dünya İnovasyon okulu” sloganını öne çıkaran bir anlayışa sahibiz. Dolayısıyla öğrencilerimizle günlük yaşantımızda kullandığımız araç gereçleri ve teknolojik aygıtları ufak değişikliklerle daha farklı ve daha efektif kullanmak istiyoruz. Zaten inovasyon da yenileme, değiştirme ve yaratma demektir. Dolayısıyla otobüsten kütüphane fikri bir yaratıcılık olarak ortaya çıkıyor” dedi.

Kitabüs’ün Eylül ayında öğrencilerin kullanımına hazır hale getirileceğini ifade eden Hemedoğlu, şöyle konuştu, “Çocuklarımız okula başladığında keyifli bir ortamda kitap okuyabilecekleri bir yaşam alanına sahip olacaklar, aynı zamanda yaşamlarındaki kullanılamaz durumda bulunan otobüsün çok daha anlamlı ve gerekli bir amaç için hizmete sunulduğunu görecekler. Otobüs hurdalıktaydı. Edremit Kaymakamlığından rica ettik. Edremit Kaymakamımız Sayın Atıf ÇİÇEKLİ’ye de buradan teşekkür ediyorum . Hurda haldeki otobüsü bulunduğu yerden alıp uzun bir çalışmadan sonra kütüphaneye dönüştürdük. Oturma yerleri ve okuma masaları oluşturduk. Kitaplık rafları oluşturduk ve otobüs dışarıdan da ben kütüphaneyim desin ve dışarıdan da kitabı sevdirsin, fikir versin ve büyük küçük herkes kitaba olan ihtiyacı hatırlasın istedik. Yetiştirebilirsek yanına kamelya tarzı bir de otobüs durağı yapmayı düşünüyoruz. İkisini birleştirip oradan otobüse binmeyi sağlayarak bir eklenti de yapmayı planlıyoruz. İlkokul ve Ortaokulda görev yapan Bil Koleji bütün öğretmenleri ders içi ve ders dışı aktivitelerle öğrencilerimizin bu alanı sağlıklı verimli ve doğru kullanmaları noktasında yardımcı olacaklardır. “

“Her şeyin çok hızlı tüketildiği bir çağda yaşıyoruz” diyen Hemedoğlu, “kitap hiçbir zaman önemi ve etkisi azalmayacak ender değerlerden biridir. Kitaba dokunabilmek ve kokusunu hissedebilmek, kitabı okurken kitaptakileri yaşamak, tükenmeyen hazlardan bir tanesidir. Okulumuzun ilk ders saati okuma saatidir, biz bundan sonra okuma saatlerimizi dönüşümlü olarak Kitabüsümüzde yapacağız. Bu da çocuklara ekstra bir motivasyon ve okula dönük düşüncelerine olumlu bir katkı oluşturacaktır. Merak en önemli tetikleyicidir. Biz Kitabüsle birlikte çocukların dünyasında kitapla ilgili yeni bir merak oluşturmak istiyoruz. Böylece etrafındaki materyalleri yeniden anlamlandırmayı ya da etrafındaki araçları ufak bir değişik bakışla yeni bir alanda kullanma yetisi kazanmalarının istiyoruz. Hep dediğimiz gibi Aklın Yolu Bil.” ifadelerini kullandı.

Bu güzel kitabüs’te roman, dünya klasikleri, hayatın içinden, çocuk kitapları bulunmaktadır. Kitabüs yeni eğitim öğretime hazır bir şekildedir. Bu kitabüs’ten aynı zamanda velilerimiz ve öğrencilerimiz faydalanabilir” diyen Hemedoğlu, küçük yaşta kitap okuma alışkanlığının çok önemli olduğunu belirtti. 

Van Havadis haber merkezi Haber Yorum:Sefa Bildik