Seçim arifesinde, Vatandaşları Su borcu nedeniyle icraya vermek, kime hizmet etmektir.

Bazı Vatandaşlar, Van'da tarihte görülmemiş bir uygulamaya maruz kaldı. Seçim öncesi mevcut Belediye Başkanları, Vatandaşlara rahat nefes aldırtmak için, bir çok imkanları zorlarken, ne yazık ki, Van'da VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş tarafından vatandaşları su borcundan dolayı, icraya verilmesi büyük tepkilere neden oldu.

 Yerel seçimlere yaklaşık 80 gün falan kaldı. Tatil günleri çıkartıldığında seçimlere yaklaşık 60 gün kalmış sayılır. Hükümet  tarafından VASKİ Genel Müdürlüğü görevine getirilen sayın Tekataş, hükümetin, iktidarın yani AK Parti'nin kazanmaması için denenmedik yol bırakmadı.

 Birçok kurum ve birçok Bakanlık seçim öncesi indirimlere giderken, Van'da VASKİ Genel Müdürlüğü tarafından, bilerek ve isteyerek, kış ortası vatandaşları, su borcundan dolayı icraya verilmesi akıllara birçok soru işaretleri getirmiyor değil. Kış ortası, işsizliğin en çok olduğu mevsimde ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir tarihte, vatandaşları su borcundan dolayı icraya verilmesi Van'da büyük tepkilere neden oldu.

Van'da İcralık olan Vatandaşlar "Seçim üzeri, af yada faizlerin silineceği müjdesini beklerken, karşımıza icra dosyasının gelmesi, resmen bizde şok etkisi yarattı. Tarih boyunca hiç bir belediye Başkanı, yada VASKİ Genel Müdürlüğü Van'da hiç bir vatandaşı su borcundan dolayı icra vermiş değil. Bu davranış resmen İktidar partisinin seçimleri kaybetmesi anlamında, yapılan bilinçli bir çalışmadır.

HDP veya diğer partiler şimdiye kadar, Van'da kimseyi su borcundan dolayı icraya vermiş değil. Bize gelen bu icra pusulası, bize göre AK Parti'ye oy vermeyin anlamında gelen bir pusuladır. Vatandaşı düşünmeyen bir siyasi partiyi, vatandaşta o siyasi partiyi düşünmez.  

Bize göre AK Parti Milletvekilleri, bu olaya bir dur demelidir.  AK Parti kurmayları  işsizliğin kol gezdiği bu kış günü, vatandaşlara gönderilen bu icraları durdurması halinde, hem vatandaşların gönlünü kazanmış olacak, hem de  AK Parti'ye gidecek olan oyların, başka tarafa kaymasına engel olmuş olacaktır" diyenler, kış günü su borcundan dolayı, vatandaşın icraya verilmesinin, doğru bir davranış olmadığını dile getirdiler.