Edinilen bilgilere göre, 2018-2019 Eğitim-Öğretim sezonunda, hizmete açılacak olan TED Koleji, Van'ın eğitimine büyük katkı sunacağı belirtildi. TED Van Koleji için,  Urartu Eğitim. Tic. ve San. A.Ş. tarafından hizmet verileceği söylendi.

Erciş yolu üzeri, Şevginler Un ve Yem Fabrikasının karşısında, TED Koleji kampusunun hizmet binasının yapım aşamasında olduğu bildirildi. Oldukça lüks bir hizmet binasının olacağını söyleyen yetkililer, Öğrencilerin rahat, ferah ve kendilerini güvende hissedecekleri bir kampus alanında, eğitim görmeleri konusunda her türlü çalışmanın yapıldığını ifade ettiler.

 TED Koleji ile ilgili yapılan açıklamada; Seçkin bir sivil toplum örgütü olarak Türk Eğitim Derneği, eğitim alanında sivil inisiyatifin etkinleştirilmesini, okul öncesinden yüksek öğretime kadar tüm boyutlarda yaptığı eğitim çalışmalarını ülke çapında ve uluslararası düzeyde sürdürmeyi, uygarlık değerlerini koruma ve geliştirme çabasında etkin rol oynamayı hedefleyen çağdaş ve ilerici bir vizyona sahip olduğu ifade edildi.

TED Kolejinin ilk isminin, "Türk Maarif Cemiyeti" olduğu ve daha sonra, 1946 yılından itibaren, "Türk Eğitim Derneği" (TED) adı altında çalışmalarını başarıyla sürdürdüğü belirtildi.