Esnafa KOSGEB üzerinden faizsiz kredi verilmesini isteyen VANESOB Başkanı Berge, kayıt dışı esnafa karşı ilgili kurumları harekete geçmeye çağırdı.

Yılda bir yapılan Başkanlar Kurulu toplantısı, Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (VANESOB) Başkanı İsa Berge başkanlığında gerçekleştirildi. VANESOB’ta yapılan toplantıya Van merkez ve ilçelerdeki oda başkanları katıldı.

“Kayıt dışı ekonomi ülkemize zarar veriyor”

Van esnaf ve sanatkârlarının sorunlarını dile getirmeye devam edeceklerini söyleyen VANESOB Başkanı Berge, özellikle kayıt dışı esnaf konusuna dikkat çekti.

Kayıt dışı ekonominin hem Van’da hem de Türkiye genelinde yüksek rakamlara denk geldiğini belirten Berge, “Hükümetimizden bu konuda adım atmasını bekliyoruz.

Sadece Van’da 15 binden fazla kayıt dışı esnaf var. Kayıt dışı esnafın kayıt altına alınması hem şehrimizin hem de ülkemizin yararınadır.” dedi.

Çalışmalarımız sürüyor

Kayıt dışı esnaf konusunda belediyeler başta olmak üzere ilgili kurumlar ile sürekli diyalog içerisinde olduklarını anlatan başkan Berge, “Oda başkanlarımız ile birlikte tüm resmi kurumlara ziyaretlerimizi sürdürüyoruz. Kayıt dışı esnaf konusunda hem belediyelerimize hem de vergi dairesine önemli görevler düşüyor.” şeklinde konuştu.

“Faizsiz kredi ekonomiyi canlandırır”

Van esnaf ve sanatkârının bir can suyu kredisine ihtiyacı olduğunu hatırlatan Berge, “KOSGEB üzerinden esnafımıza sağlanacak 50 bin TL’lik faizsiz kredi, ekonomiye önemli bir canlılık getirecektir. Bir yıl sonra geri ödemeli ve 4 yıl süreli kredi, esnafımızı rahatlatacaktır.

Borçlarını ödeyen esnafımız işlerini büyütme imkânına kavuşacaktır. Bu da hem ülkemizde hem de Van’da bir nebze olsun ekonomik dengeleri sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.