Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve bazı isimlerin davet edildikleri kahvaltı programında, Kısa bir açıklama yapan İstanbul Van Kültür ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Ağar, Van adına güzel çalışmalar yapmak için gayret gösterdiklerini söyledi.

Göreve geldiklerinde geleneksel olarak kente gelerek bazı ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyleyen İşadamı  Başkan Nizamettin Ağar, “Sayın Valimizi ve bazı kurum amirleri ile STK temsilcilerini ziyaret ettik. Bugün de kahvaltıda bir araya geldik.

Biz 1989’da kurulmuş bir vakıfız. Van Vakfı’nın yardımlaşma ve dayanışma konusunda bazı projeleri var. Tek vurgumuz birlik ve beraberlik” dedi.

Konuşmasında; Elazığ Depremi’nde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyen Başkan Ağar, söz konusu depremin acısını iyi bildiklerini belirtti.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, dernek yönetiminin ilk ziyaretini Van’da gerçekleştirmesinin önemli olduğunu belirterek, İstanbul’da değişik üniversitelerde okuyan öğrencilere burs desteğinin olduğunu söyledi. Şevli, “İstanbul’da çok nitelikli öğrenciler var. Onlara destek sunulması önemlidir.

Bu vakfın yeni mütevelli üyelere ihtiyacı var. Bazı üyeler hayatını kaybetti, onlara rahmet diliyoruz. Yeni üyeler şart. Yine bu vakfın daimi mütevelli üyeleri bulunuyor. Bunlardan biri Van Valisi, diğeri Rektör, Belediye başkanı ve Ticaret ve Sanayi odası Başkanı daimi üye. Bu sayının yeniden 26 olmasını istiyoruz” dedi.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, son seçimde vakfın yeni yönetim kurulu üyeliğine seçilen isimleri kutladığını söyledi.

Vali Mehmet Emin Bilmez, kentin en fazla ihtiyaç duyduğu olgunun, düşüncesi ne olursa olsun Van paydasında buluşulması olduğunu ifade ederek, “Bizim fiziki gelişmelerden ziyade, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Batı’dan gelecek işadamlarının burada yatırım yapması için gayret göstermeliyiz.

Ama Vanlılar burada kalmazsa, başka şehirdeki insanları buraya yatırım için getirmek zor. Biz, İstanbul’daki siz değerli işadamlarını da sık sık burada görmeyi istiyoruz.

Kentimizin ihtiyacı olan farklılıklara müsamaha gösterme anlayışın hakim olmasını arzuluyoruz” dedi. Program daha sonra samimi bir ortamda geçen sohbetlerle devam etti. 

Bak Hele Bak Yusuf Konak Kahvaltı salonunda, Nizamettin Ağar’ın başkanlığında bir araya gelen yönetim kurulu üyeleri; İlhan Kubilay, Suat Narin, Mehmet Tepe, Çetin Evren, Cevdet Ay, Suat Tunç, Bekir Bozkızıl, Sabahattin Dağdeviren, Erdal Ebinç, Mehmet Hanifi Kaya, Zeynel Çallı ve Muhittin Dilmaç Van’da bazı dostları ile bir araya geldi.