Van TSO Yönetimi, Kaçak balık avlamanın! Ticaret değil çok canice bir cinayet' olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde, dünyada eşi benzeri olmayan Van balığı (İnci Kefali) göçünü izleyen Van TSO Yönetimi, uçan balıklar konusunda yaptığı açıklamada, önemli konulara temas etti.

İnci Kefali türü olan Van Balığı diğer ismiyle uçan balıkların korunmasını gerektiğini söyleyen Takva, avlanma yasağı olduğu süreçte, balık avlanmanın en saygısızlık kazanç olduğunu hatırlatarak çok sert açıklamalarda bulundu.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, muhteşem doğa olayına herkesin ilgi göstermesi gerektiğini belirterek, "Van Balığının kutsal yolculuğuna şahitlik etmek, bu konuda farkındalık oluşturmak ve dünyanın ilgisini bu muhteşem doğa olayına çekmek üzere her yıl Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak, yönetim kurulu ve meclis üyelerimizle birlikte festival alanına gerilerek, farkındalığı üst düzeye taşımak istiyoruz. Avlanma yasağı döneminde çok fazla kaçak avcılığın olduğunu biliyoruz. Şunu özellikle belirtmek istiyoruz! Avlanma yasağı döneminde, avlanmak ticaret değil tam aksine büyük bir katliam ve affedilmeyecek bir cinayet olduğuna inanıyoruz. Bizler bu gün burada heyetimizle birlikte, dünyada sadece somonların ve Van Balığının dünya insanlığına yaşatmış olduğu bu mucizevi doğa olayına şahitlik ettik. Burada kaçak avcılığın önüne geçmek, milyonlarca yıldır süregelen bu sürece saygı duymak, saygıyı ile eğilmek üzere bugün buradayız. Dünyanın başka yerinde olmayan bu doğal mucizeyi görmek üzere bütün dünyayı Van'a davet ediyoruz" diyen Takva,  uçan balıkları yerinde görmek konusunda herkesi Van'a davet ettiğini vurguladı.