Güneş tutulmasında olduğu gibi Ay tutulmasında da Güneş, Dünya ve Ay bir hizaya gelir. Ortada Ay varsa Güneş'i perdelediği için Güneş tutulması; ortada Dünya varsa Ay'ı gölgelediği için buna da Ay tutulması denir.


Ay, Dünya çevresinde ortalama 29 günde bir tur atar. Fakat her döndüğünde Güneş veya Ay tutulması olmaz. Çünkü Dünya'nın yörünge düzlemi (ki buna ekliptik denir) ile Ay'ın yörünge düzlemi çakışmaz. Yani aralarında bir açı vardır. Ay, Güneş-Dünya çizgisinin bazen altında bazen de üstünde kalır. Tam o çizgi üstüne geldiğinde tutulma olur. Ay tutulmasının iki hafta öncesinde veya sonrasında Güneş tutulması da olur.


Dünya'nın çapı Ay'ınkinden 4 kat daha büyük olduğundan, Ay tutulması birkaç saat sürerken Güneş tutulması dakikalar mertebesinde ifade edilir. Eğer Dünya'nın gölgesi Ay'ı tamamen kaplıyorsa ona tam Ay tutulması, kısmen kaplıyorsa kısmi Ay tutulması denir. Buna karşılık tam bir Güneş tutulması Dünya'da sadece 267 km çapında bir alanı karanlıkta bırakır.
Her yıl iki kez, kısmi veya tamamen Ay tutulması olur. Seyrek olarak dört kez arka arkaya tam Ay tutulması meydana gelir. Bu olaya “ Tetrad “ denir Şimdi bu bilgilerden sonra neden Ay'ın kızıla göründüğüne dönersek, bunun nedeni gün doğumu veya gün batımında gökyüzünün kızarması ile aynı nedene dayanır. Güneş ışınları atmosferden geçerken kısa dalga boylarını oluşturan mavi ışık dağılım gösterirken, uzun dalga boyundaki kırmız ışık dağılmadan düz ilerler. Bu nedenle gün ortasında gökyüzü mavi iken, gün doğarken veya batarken kızıla döner.


Tam Ay tutulmasında da Dünyanın atmosferinden geçen Güneş ışınlarındaki mavi ve yeşil bileşenler dağılarak yok olurken Ay'ı kırmızı bileşenler aydınlatır. Kırmızı ışıkla aydınlanan Ay da kırmızı görünür. Bu da Kanlı Ay olarak adlandırılır.


27 Temmuz akşamı gerçekleşecek kanlı Ay tutulması, bu yüzyılın en uzun süreli Ay tutulması olacak ve 1 saat 43 dakika devam edecek. Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma ülkemizde de saat 20.13' de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30' da sona erecek. Tutulmanın maksimumunun gerçekleştiği 22.30 - 01.13 saatleri arasında ay tamamen karacak. Bu muazzam olayı bizlerle birlikte izlemeye tüm halkımızı bekliyoruz. Bil Koleji Van Kampüsü olarak; gerek Uzay Gözlem Evi’ miz gerekse Planetaryum ( Gezegen Evi )’ umuz siz değerli halkımızın her daim hizmetindedir.

HABER YORUM:SEFA BİLDİK