Mahalleye girişinde yöresel kıyafetli Kırgızlar tarafından karşılanan Vali Zorluoğlu, Türk bayrakları taşıyan atlılar eşliğinde mahalleye ulaştı. 

Mahalle meydanındaki selamlaşmanın ardından taziye evine geçen Vali Zorluoğlu, burada terörle mücadelede şehit düşen Kırgızların yakınlarıyla bir süre görüştü.

Ulupamir sakinlerinin karşılamasından çok etkilendiğini ve muhteşem şekilde karşılandıklarını ifade eden Vali Zorluoğlu, kendilerine gösterilen ilgiden çok etkilendiğini belirtti. 

Ziyaretini takip eden basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Zorluoğlu, Kırgızların yaklaşık 35 yıl önce Erciş’e geldiğini anımsatarak şunları söyledi:

“Buradaki vatandaşlarımız geldikleri günden itibaren her zaman devletin yanında yer almışlar. Terörle mücadelede de bu bölgede çok etkili rol oynamışlar. Birlik ve beraberliğin adeta çimentosu olmuşlar. Geçtiğimiz günlerde silahlı kuvvetlerimizin yurt dışındaki operasyonları sırasında da kendi aralarında bağış toplayarak Mehmetçik Vakfımıza yardımda bulunarak önemli faaliyet gerçekleştirdiler. Bizler de buraya pozitif ayrımcılık yapmaya çalışıyoruz. Buranın turizm konusunda önemli bir merkez haline gelmesi için çalışacağız. Bugün Ulupamir yaşlısıyla, çocuğuyla bizleri bağrına bastı.”

Mahalleye kurulan han otağını ziyaretinde mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinledikten sonra Kırgızlıların geleneksel atlı kökbörü oyununu izleyen Vali Zorluoğlu ve beraberindekilere mahalle muhtarı Eyüp Han Koşar tarafından Kırgız kıyafetleri olan kalpak ve çapan hediye edildi.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş, Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, 6. Hudut Alay Komutanı Albay Şehin Yenilmez ve kurum amirlerinin de katıldığı Vali Murat Zorluoğlu’nun Ulupamir programı, mahalle camisinde kılınan Cuma namazı ile son buldu.