Türkiye’nin eğitim alanında en eski ve en güçlü sivil inisiyatifi olan Türk Eğitim Derneği Okulu, TED Van Kolejinin düzenlediği ve konuşmacı olarak eğitim yöndeki ve dehası Prof. Dr. Ziya SELÇUK’UN katıldığı  “Mizaç ve Çocuk Eğitimi” Semineri 30 Haziran 2018 Cumartesi günü Van Devlet Tiyatrosunda gerçekleşti. Seminere Van ilinden birçok eğitimci öğretmen veli ve idarecilerin katıldığı gözlendi.

Esprili kimliği ve hayattan örnekleriyle günümüzde çocuk eğitiminin ve çocuklara yaklaşım tarzımızı eleştirirken dikkat ve tespit edilmesi gereken noktalara vurgu yapan Prof. Dr. Ziya SELÇUK,  gelişen teknoloji, ihtiyaç duyulan bireysel özelliklerin yakın gelecekte çocukları nasıl etkileyeceğini, çıkabilecek olası tüm sorunları ve bu sorunlara karşı alınması gereken tedbir ve önerileri eğitimciler ve veliler ile paylaştı.  Hayli neşeli ve düşündürücü geçen seminerde izleyiciler seminere aktif olarak katkı sağladılar. Soru-cevap bölümünün çok uzun sürmesi Prof. Dr. Ziya SELÇUK’U çok sevindirirken bira yandan da izleyicilerin resim çektirme rızalarını geri çevirmedi. Vanda ki gelişmelerden çok memnun kaldığını belirten Prof. Dr. Ziya SELÇUK TED Van Kolejinin şehrimize katacağı çok önemli şeyler olduğunu VAN için bir şans olduğunu TED’in içinde görev aldığı ve kurumu bildiği için rahatlıkla söyle bildiğini belirtti.

“Her çocuk özel ve tektir. Bireysel farklılıkları onun kimliğini tamamlar. Biz eğitimcilerin –anne babaların yapması gereken çocuğun mizacının özelliklerine göre onun kendisini en mutlu hissettiği ve yeteneklerini göstereceği alanlara analize etmek yönlendirmektir.” Diyen Prof. Dr. Ziya SELÇUK

TED Van Kolejinin Öğretmen kadrosunun Ankara, İstanbul, Antalya, Konya, Karabük, Muğla, Tokat, Çanakkale, Samsun gibi Türkiye’nin birçok ilinden gelen eğitimcilerle donatıldığını söyledi.TED Meşalesinin Van’da yanmasının gururunu ve bu eğitim ailesinde olmanın heyecanını yaşadığını sözlerine eklerken öğretmenlerin başarılı geçmiş ve deneyimleri konuklar tarafından mutlulukla karşılandı.

TED Van Koleji Kurucu Temsilcisi Gökmen UÇAR misafirlere “Prof. Dr. Ziya SELÇUK’U VAN ilinde ağırlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz, eğitime farklı bir yön ve enerji verecek olan TED Van Kolejinin eğitim programlarına yoğun bir şekilde devam edecektir sözleriyle katılımlarından dolayı Prof. Dr. Ziya SELÇUK’A özel hazırlanmış bir plaket sundu. 90. Yılın gururunu TED Van Kolejini açarken yürekten yaşadıklarını belirten Kurucu Gökmen UÇAR Prof. Dr. Ziya SELÇUK ve TED Van Koleji ekibine emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Haber Yorum:Sefa Bildik