Uzun süre Van Belediyesi'nde Altyapı Müdürlüğü daha sonra Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü görevinde bulunan Jeoloji Mühendisi Abdulvehap Gezgen, görev yaptığı dönemlerde oldukça başarılı işlere imza attı. HDP döneminde HDP Belediyesi tarafından Müdürlükten alınan Gezgen, bir süre normal memur olarak görevini yürüttü. Jeoloji Mühendisi Gezgen, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na vekâletten atanan Vali İbrahim Taşyapan döneminde, VASKİ Genel Müdürlüğü görevine getirildi.


VASKİ Genel Müdürlüğü görevinde bulunduğu süre zarfında başarılı çalışmalara imza atan Gezgen, mesai arkadaşları tarafından da oldukça sevilen sayılan bir özelliğe sahip olması dikkatlerden kaçmadı. Bir süre önce VASKİ Genel Müdürlüğü'ne Ali Tekataş'ın atanmasından sonra Genel Müdür Yardımcılığı koltuğuna oturan Gezgen, ilk günkü şevk ve heyecanla VASKİ'deki işlerine sahip çıktı.

Kurum içerisinde hiç bir zaman yanlış ve hatalı çalışmalara fırsat vermeyen Gezgen, VASKİ Genel Müdürü Tekataş'ın başarılı olması için hiç bir fedakârlıktan kaçınmadı. Devletin bekası için verilen hiç bir görevden acizlik duymayan AK Parti Milletvekili aday adayı Gezgen, 27. Dönemde Milletvekili olması halinde, Van için çok başarılı işlere imza atacağı kulislerden konuşulan konuların başında gelmeye başladı.