Van Ticaret ve Sanayi Odası aylık olağan meclis toplantısı geçtiğimiz Cuma günü  yapıldı. Gergin geçen toplantıda Başkan Takva çok sert konuştu.

 Toplantı Van TSO Meclis Başkanı Yasin Ertürk’ün konuşması ile başladı. Van TSO Meclis Başkanı Ertürk,  ‘Kamu – Özel Sektör Buluşmaları’ kapsamında her ay Meclis Toplantısına bir Kurum amirini davet ederek, Meclis Üyelerine sunum ve bilgilendirme yapmalarını sağlıyoruz. Bu kapsamda Van TSO Aylık olağan toplantısının bu ay ki konuğu İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk oldu.

Öztürk, Van TSO Meclis Üyelerine İpekyolu Belediyesinin yaptığı çalışmalar hakkında detaylı ve keyifli bir sunum yaptı. Daha sonra toplantıya katıldığı için kendisine bir plaket takdim edildi.

Meclis Toplantısı gündemin diğer maddelerinin görüşülmesi ile devam etti.

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva söz alarak Meclis’e hitap etti.

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, rahatsızlığından dolayı üç aydır Meclis Toplantılarına katılamadığını belirterek, ‘Görüyorum ki ben meclis toplantılarına katılmadığım için kamuoyunda hakkımızda olmadık iftiralar üreten, çamur atan, odanın kurumsal kimliğine zarar veren, yalanlar, bilgi kirliliği oluşturan spekülasyonlar ortalıkta dolaşıyor dedi.

Öncelikle şunu ifade etmek isterim, atılan iftiralar, ortalıkta dolaşan iddiaların tamamı yalan Ve müfterilerin tarzına uygun söylemler. Oda seçimlerini kaybedenlerin aylardır yürüttükleri kara propaganda dan başka bir şey değildir.

Şöyle ki, iddialardan biri Tarıma Dayalı Organize İhtisas Hayvancılık Bölgesi ile ilgili. Şunu belirtmek istiyorum, bu proje Van TSO’nun Van ve ülke ekonomisine kazandırdığı çok önemli bir projedir. Valimiz Sayın Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında ve diğer paydaşlarla oluşturulan müteşebbis heyetin yürüttüğü, 8 Milyon metrekare arazinin hayvancılık sektörüne kazandırılması projesidir. Şunu da belirtelim ki, Van’ın gözbebeği olacak gurur duyulacak bir çalışma olacaktır.

İddia edilen bir diğer konu da Organize Sanayi Bölgesi içinde yaptırılan Mesleki ve Teknik Anadolu lisesidir. Aslında bu konu da özünde bir başarı hikayesidir. Şimdi orada 400 genç kardeşimiz eğitim görüyor. Bu konu ile ilgili uzaktan yakından bir dahlimiz yoktur. Ki zaten sorunlu bir durum olsaydı bu şehrin Valisi tanıtım toplantısını bizzat kendisi organize etmez ve katılmazdı. Dolayısı ile yıllardır orada olanların yapamadıkları şeyler, şimdi yapılıyor olunca yalan ve iftiralara başvuruyorlar.

TOBB Fen Lisesi ile ilgili ortaya atılan iddialar tamamen yanlış ve iftiradan ibarettir.

TOBB Fen Lisesi, Depremden Sonra Van TSO’nun, TOBB’dan sözünü aldığı ve Van’a kazandırdığı bir okuldur. Bu okulun yapımı ile ilgili hiç bir durumun tarafı olmadık. Dahlimiz de yoktur. Zaten müteahhitten kaynaklı orada ki olumsuzluk Valilik bünyesinde bulunan YİKOB’un araya girmesi ile son bulmuştur.

Yukarıda da belirttiğim gibi birkaç kişinin gündemi meşgul etmek için bilgi kirliliği yaparak ortaya attığı iddialar tamamen yalan ve yanlıştır. Kaldı ki oda seçimlerinden önce başlayan ve bugüne kadar devam eden bu iddialar iftiradan öte birşey değildir.  asılsız iddiaların gerçek olması mümkün değildir.  Çünkü bu iddalara rağmen seçim kazandık, Van’a Tarıma Dayalı Organize Hayvancılık Bölgesi kazandırdık, dahlimiz olmamasına rağmen OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yapıldı ve 400 öğrencisi var ve TOBB Fen Lisesi açıldı.

İşte bu kirli propagandaya rağmen, bu yapılan yalan yanlış iftiralara rağmen biz Van’a ve Van Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine hizmet etmeye devam edeceğiz" diyerek çok sert bir şekilde tepkisini ortaya koydu. Takva'nın açıklamalarından sonra, İddia sahiplerinin toplantı sonunda süs pus olarak salonda ayılmaları dikkatlerden kaçmadı.