Açıklamalarda bulunan Necdet Takva, ülkemize giriş ve çıkışı olacak canlı hayvan, hayvansal ürünler ile ilgili bütün iş ve işlemlerin artık Van Veteriner Sınır Noktası Müdürlüğünde yapılacağını söyledi.

Bu sektörde faaliyet gösterenlerin başka bir sınır kapısına gitmek zorunda kalmayacaklarını ifade eden Takva, Kapıköy’de kurulacak Veteriner Sınır Kontrol Müdürlüğünün aynı zamanda görev ve sorumluluğu gereği hayvansal ürünlerin kalite ve sağlık yönünden kontrollerini yaparak insan sağlığını da koruyacağını belirtti.

Takva, bu kararın Van ile birlikte bölgenin ithalat ve ihracat faaliyetlerini geliştireceğini kaydederek, ivedi olarak Van Kapıköy Gümrük Kapısının 24 saat hizmet verecek şekilde altyapısının oluşturulması ve tam donanımlı ihtisas gümrüğü olması yönünde adımların atılması gerektiğini söyledi. 


Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, Van Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü kararının ülkemize ve Van’a hayırlı olmasını ifade ederek, başta Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere Bakan Yardımcımıza, Van milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.