Yaklaşık bir yıl önce, Van'da hayata geçen Parkomat uygulaması, ilk başlarda her ne kadar trafiği rahatladığı gibi görünse de, yanlış ve keyfi uygulamaların zamanla sürücüleri zor durumda bıraktığı belirtildi.

Van Havadis Gazetesini arayan birçok sürücü, "Parkomat antlaşmasında, Büyükşehir Belediyesi ilk 10 dakika için, sürücülerden ücret alınmayacak şartnamesi bulunmaktadır. Aracımızı park ettiğimiz gibi, parkomat görevlileri hemen fişi kesiyor. Bazen de aracımızı park ediyoruz, 5 dakika içerisinde işyerine uğrayıp geldiğimizde, aracımızın camında fişi görüyoruz. Bu kez fişi görüyoruz ama parkomat görevlisini göremiyoruz.

Parkomatçılar, zamandan kazanmak ve bir kaç dakika geciktirerek, gecikmeli gelmeleri kabul edilir bir durum değil. Parkomat personellerinin iyi bir eğitimden geçmeleri gerekir. Büyükşehir Belediyemizin bizlere verdiği bir hak var. İlk 10 dakika ücretsiz. İlk 10 dakikanın ücretsiz olmasının anlamı acil bir işin haledilmesi içindir. Büyükşehir Belediyesi ulaştırma daire Başkanlığı'nın, bu olumsuz durumlara karşı, firma yetkililerini uyarmasını talep ediyoruz" diyerek, Kimsenin iyi niyeti suiistimal etmemesi gerektiğini söylediler.