"Süerler Grup Yönt. Kur. Bşk. Ali Süer, Van Ticaret ve sanayi Odası (VATSO) Yönt. Kur. Bşk Necdet Takva'yı adeta topa tuttu." Ali Süer'in , Necdet Takva hakkında yaptığı açıklamalar, uzun süre Van Gündemini meşgul edecek gibi. Ali Süer'in Takva hakkında dile getirdiği söylemleri şu alt başlıklar altında Van kamuoyu ile paylaşıyoruz.

O,BU KENTİN BAŞINA MUSALLAT OLMUŞ 'BEKO' DUR.

Süer, sözlerine şu cümleler ile başladı. "Aylardır süregelen söylem spekülasyonlarını daha da derinleştirme tarafı olmak istemediğim için sükut etmeyi tercih ettim" diyen Ali Süer, Van TSO Başkanı Necdet Takva'nın VOTAŞ üzerinden şahsına yaptığı göndermenin, aleni şeklinde,şahsına,ailesine yapılan bir hakaret olduğunu dile getirerek, böylesi çirkin ve talihsiz bir açıklama karşısında cevap verme zarureti hasıl olduğunu dile getirdi. Necdet Takva'yı, kentin 'BEKO'su diye sıfatlandıran Süer, Takva'nın, kent barışı adına bir talihsizlik olduğu vurgusu yaptı. Süer; Takva'nın şeceresine de dikkat çekerek; "Farklı şirketten müdürlük yetkisi ile VATSO başkanı olmuştur" diyen Ali Süer, VATSO Başkanı Necdet Takva'dan şu soruya cevap vermesini istedi. "Eyyy Takva....Üç-beş yıllık süreçte 7 şirket sahibi nasıl oldun? Bunu Van Halkına nasıl açıklayacaksın? Bu şirketleri hangi kaynaktan kurdun?"

Van TSO. Yönt. Kur. Bşk. Necdet Takva'nın, Van'daki Radyo ve Gazetelere verdiği mülakatta, aleni şekilde SÜERLER gruba dil uzattığını dile getiren Ali Süer, "Bu kentte ciddi istihdam yaratan ve katma değer katan SÜERLER GRUBA dil uzatmak senin haddin değil" diyerek tepkisini dile getirdi. Günlerdir çeşitli spekülasyonlara konu olan VOTAŞ hadisesine de dikkat çeken Ali Süer; "4 yıldır ihmal edilen VOTAŞ'ı birileri günümüzde, okyanusu geçmek için gemi gibi kullanıyor. Gazetelere beyan verip diyorlar ki "onlar niye hisselerini satmadı?" Ben de Van Kamuoyu’nun huzurunda diyorum ki "o güzelim yapıyı Necdet Takva'nın kirli emellerine alet etmemek için satmadım" Ayrıca VOTAŞ'ın Van halkının menfaatlerine uygun bir hale gelmesi için, sahipleneceklerini ve katma değer katacaklarının altını çizen Süer "Van ekonomisine ve değerlerine katkısı olmayanlardan olmayacağız. Kirli niyetlere müsamaha göstermeyeceğiz" diyerek sözlerini sürdürdü. Başkan Necdet Takva’nın, şahsında VOTAŞ'I öne çıkararak, yapmış olduklarının üstünü örtme gayretinde olduğuna vurgu yaparak, Takva’nın cevaplaması beklentisiyle şu aşağıdaki soruları tercih ederek açıklamasını sonlandırdı.

1-Borcu olmayan VATSO'yu nasıl borçlu hale getirdin? 2-07 Ekim 2017 tarihinde yapılması gereken oda seçimi, neden ve hangi sebeple Kasım ayına ertelendi? 3-İstanbul'da düzenlenen 'Van Ekonomi Zirvesi' neden ve kimler tarafından sabote edildi? 4-OSB'de üretim yapmak için 168 hatırı sayılır şirket sıra bekler iken, nasıl oldu da tavuk parçalamak için kendi şirketine öncelik tanıyıp oraya yerleştin? 5-Van kamuoyu önüne çıkıp samimice bu soruları cevaplayabilecek misin?

Ali Süer sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı. “Bu kentin ekonomisine artı değer katan esnaflara yönelik yaptığın talihsiz açıklamalar,seni örten çarşafı düşürmüştür. Sanma ki, Van esnafı ve Van kamuoyu bunun farkında değil. Tüm bu telaşın, kendine ofis gibi kullandığın Van Ticaret ve Sanayi Odası makamını kaybetme korkusudur. Şimdiden sana geçmiş olsun. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Emin ol ki saygıdeğer Van halkı bunu çok iyi görüyor” dedi.