Van'ın en çok yeşile sahip olan Erciş ilçesi, VEDAŞ ve VASKİ'den kaynaklanan alacak-verecek meselesinden dolayı Erciş halkı bir süre susuz kaldı.

VEDAŞ'ın 2013 yılından itibaren alacaklarını VASKİ'den tahsil edememesi nedeniyle, su trafolarının elektriğini kesmesi sonucu Erciş halkı, yaklaşık iki gün susuz kaldı. Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ)'ın alt birimi olan Vangölü Elektrik  Perakende Satış Anonim Şirketi (VEPSAŞ) alacağını tahsil etmek üzere, VASKİ'nin bünyesinde bulunan su dağıtım depolarının elektriğini kesti. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, seslerini duyurmak için birçok görüşmeler sağladı. Konu üzerine harekete geçen Van Milletvekili Abdulahat Arvas, ilgili Bakanlıklarla görüşerek, konunun çözülmesi konusunda taleplerde bulundu.

VEDAŞ ve VASKİ yetkilileri ile görüşen ilgili bakanlıklar, vatandaşların mağdur edilmesinin doğru olmadığını ve sorunun derhal çözülmesi gerektiğini ifade etiler. Kurumlar ve Bakanlıklar arasında telefon trafiği yaşayan Milletvekili Abdulahat Arvas, bu gün sabah saatlerinde sorunun çözüldüğünü VanHavadis Gazetesi aracılığıyla kamuoyuna duyurdu. Bunun üzerine Gürpınar ilçesinde Milletvekili Abdulahat Arvas ile görüşen Van Havadis Gazetesi imtiyaz sahibi Ayhan Yazlık, göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı Milletvekili Abdulahat Arvas'a teşekkür ettiğini belirtti. Vatandaşların sorunları ile yakından ilgilenen Anadolu Basın Birliği Van Şube Başkanı ve Gazeteci kimliğine sahip olan Ayhan Yazlık, vatandaşlardan gelen her konuyla yakından ilgilendiğini belirterek, kendilerine ulaşan her sorunu yetkili mercilere ulaştırmak anlamında, hiç bir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını sözlerine ekledi.