▶Kenedinizi tanıtabilir misiniz?

Adım Peşeng Sağnıç tatvan doğumluyum. Yaşamım boyunca pek çok şehirde bulundum. Son olarak 3 yıldır Van'da ikamet ediyorum ve Edremit ilçesinde joya fitness spor salonunda antrenörlük yapıyorum.

▶Fitness ve vücut geliştirmeye ne zaman başladınız?

Spora 2007-2008 yılları arasında yaklaşık 10 yıldır başladım. Spora küçük yaşlardan itibaren aşinayım. Bir çok spor dalıyla uğraştıktan sonra Fitness sporuna merak saldım. Fitnessa ilk olarak Diyarbakır da ikamet ettiğim sürede değerli hocam Cihad Atay'ın yanında başladım. Daha sonra İstanbul'da spora da devam etmem de büyük katkısı olan Mustafa Duray'ın yanında devam ettim.

▶ Destekleyici besinlerin (supplement) bu süreçteki yeri ve önemi nedir sizce? Doğal mı beslenmeli yoksa ek besinlerle desteklenilmeli mi?

Destekleyici besinler yani sporcu tabiri ile supplementler. Aslını sorarsanız supplementler bir doktorun yazdığı reçete gibidir. Nasıl ki her hastanın şikayeti ve tedavi şekli farklıysa her sporcunun da supplement ihtiyacı ayrıdır. Spora yeni başlayanlarda öncelikle bir yol haritası belirlemek gerekir. Bu yol haritası antrenman şeklini ve beslenme programını da içinde barındırmalı. İlk aylarda sporcunun hedefi doğrultusunda önce doğal besinlerle ilerlemeli. Eğer sporcunun ilerleyen dönemlerinde yaptığı antrenmanlara göre beslenmesinin yeterli olmadığı durumlarda tercih edilebilir. Benim tavsiyem yarışmalara katılmak gibi özel hedefleri olmayan sporcular öncelikle doğal gıdalara yönelsinler.

▶Spora başlayıp süreklilik sağlayamamak bu gün bir çok insanın problemi olarak görülüyor. Bu konuda insanları motive edecek tüyolarınız varmı?

Öncelik spor yaptığınız salonun makinaları değil ortamı olmalı. Eğer uygun frekansı yakalayabildiğiniz sporcularla aynı ortamda antrenmanınızı yaparsanız size gerekli motivasyonu sağlayacaktır. Benim bir antrenör olarak önceliğim sporla yeni tanışanların benden sonrada spor yapmaları o yüzden spor salonlarında antrenörünün size yaklaşımı ve aranızdaki iletişim sizi motive edecektir.

▶İdeal forma girmek için minimum süre nedir? Örneğin tatile bir ay kala yüksek tempoda çalışmak işe yarar mı?

Aslında belli bir süre yoktur. Süreyi belirleyen faktörler vardır. Bunlar kişinin yaşı, cinsiyeti, fiziksel durumu ve gündelik yaşantısıdır. Spora başlayanlar kısa sürede mucizeler beklememeli. Yaza kısa bir süre kala biran önce forma girmek isteyen kişilerin yapacağı şok diyetler ve ağır antrenmanlar sağlıklı olmadığı gibi ciddi anlamda işe yaramayacaktır.

▶Beslenme konusunda en çok dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Beslenmeyi bir bütün olarak ele almak gerekir. Spor yapıyorsunuz diye karbonhidrat içerikli yiyeceklerden tamamen uzak durmamak gerek. Sonuçta vücudun ihtiyacı olan enerjiyi yeterli miktarda alacağınız karbonhidratla karşılayacaksınız. Beslenme de mutlaka bakliyatlara yer verilmeli. Beslenmeyi dengelemekte zorluk yaşan sporcular bu işin uzmanlarından yani bir Diyetisyen den destek almalı.

▶Son olarak spor salonu seçerken ve spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Aslında spor salonu seçerken öncelik ortamın spor yapmaya müsait olmasıdır. Salonun fiziki durumu , oksijen kapasitesi, hijyenik olması ve antrenör salon seçimindeki en önemli faktörlerdir. Spor yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus hareketlerin formlarını doğru yapmak olmalı. Eğer sakatlıkların önüne geçmek istiyorsanız ve kas gelişiminin doğru olmasını istiyorsanız hareketleri yaparken doğru formda yapılmasına dikkat edin.

Son olarak spor sizin için bir zorunluluk değil, yaşamınızın bir parçası olsun.