Geçtiğimiz yıl sonunda görev süresi tamamlanan ve başkanlık koltuğuna Türkmenoğlu’na bırakan Av. Soğanda, edindiği seçim ve siyaset tecrübesinin ardından milletvekilliği için ya Allah ya Bismillah dedi.

Av. Soğanda; “Van’ın sorunlarını çok iyi biliyorum” diyerek önemli konulara değinerek, yeni yasama döneminde daha güçlü bir milletvekilliği temsili ile Van’ın bu sorunlarına çözüm üretmeye hazır olduğunu söyledi.

Av. Soğanda; Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın erken seçim yapılacak demesinin ardından seçim startları verildi. Van’da da aday adayları seçim çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.Soğanda, “Yeni bir süreç başladı. Bir erken seçim söz konusu. Parlamenter sistemin yerine yeni bir sistem gelecek. O da cumhurbaşkanlığı sistemi. Artık cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek. Parlamento da sonradan seçilecek. Uzun zamandır beklediğimiz bir sistemdi. Çok heyecanlıyız diyebilirim. Bu konu çok önemli. Ak parti bu seçime hazırdır.” Dedi.

Ak Pari’nin 16 yıldır Türkiye’ye çağ atlattığına vurgu yapan Soğanda, “Sessiz bir devrim gerçekleşti. Her alanda büyük değişimler yaşandı. Türkiye’nin itibari açısından büyük bir devrim yaşandı. Bu parlamenter sistemin getirebileceği son notaydı. Ülkemiz çağ atlarken Van’ımızda 80 yılda yapılmayan icraatlar Ak Parti döneminde yapıldı. Ben şahsım 10 yıldır Ak Parti için çalışıyorum. Bundan sonraki dönemde de Ak Parti hiçbir partinin yapamadığı işlere imza atacaktır. Her anlamda büyük işlere imza atacağız parti olarak.

Sopanda konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Biz bundan sonraki aşamalarda parti olarak 17 yıldan yapılanların daha fazlasını yapmak için çabalayacağız. Geçmişe de batığımızda Ak Parti hükümetleri olarak gerçek anlamda büyük hizmetlere imza attı. Van halkıda hükümetimizi yalnız bırakmamıştır. 2002’de yüzde 25 aldık. 2004’te yüzde 40 aldık Van’da. Sürekli arttı bu yüzdelik. Sadece 2009’da bir düşüş yaşandı. Yüzde 30’a düştük. 2011’de yüzde 40’a ulaştık. Sonra çözüm süreciyle birlikte oylarımızda bir düşüş yaşandı. Özellikle Kobane olaylarıyla birlikte kötü bir süreç yaşandı. Bu olaylardan sonra yüzde 20’lerdeydik. Son referandumda da Van üzerine düşeni yaptı. Yüzde 43 oranında oy aldık. Tabi bunun üstüne çıkmak önemlidir. Ancak bizim bunu daha da yükseltmemiz şart.”

Bu seçimlerde oy oranını yükselteceklerine inandığını belirten Soğanda, “Çünkü Van halkı hizmet istiyor. Önceki seçimlerde seçmen iradesi tam anlamıyla sandığa yansımıyordu. Bunu da sebebi halk üzerindeki baskı. Huzur ortamı oluştukça gerçek anlamda halkın iradesi sandığa yansıyacaktır. Halkın iradesi tam anlamıyla sandığa yansıdığında Ak Partinin oyu daha da yükselecektir. Yeni başkanlık sisteminde yasama daha güçlü olacaktır. Yani milletvekili direk teklif verecek ve o şekilde yasama daha güçlenecektir. Hem yürütme güçlenecek hem de yasama. Bu süreçte biz Van’ın sorunlarını çok iyi biliyoruz ve nasıl giderileceğini de iyi biliyoruz. Ben toplum içerisinden birisi olarak yasama meclisinde Van’ın sorunlarını yasa ile çözebileceğimize inanıyoruz. Tabi daha da önemlisi toplumsal uzlaşı.” Şeklinde konuştu.

Soğanda açıklamasının devamında şunları söyledi: “Bizim genç nüfus sorunumuz var. Ve ben bu sorunu çok iyi biliyorum. Yeni yatırımlarla birlikte bu sorunun ortadan kaldırılacağına inanıyorum. Bizim tekstil kentimizdeki ivmenin daha da büyümesi gerekiyor. Bu İranlı turistlerin Van’a gelişi içinde çok öneli. İnşallah bu ivmeyi daha arttıracağız. Tarım ve hayvancılık alanında ciddi sorunlar vardı ve o sorunların çözümü için ciddi adımlar atıldı. Ve atılmaya devam da edilecek. Bununla birlikte sağlık sektöründe daha da ileri gitmemiz gerekiyor. Eğitim alanında da ciddi adımlar atılmalı. İkinci üniversitenin kurulması için vekillerimiz iyi çalışmalar yaptı. Bunu da devam ettirmemiz lazım. Van’ın sorunlarını biliyoruz. Ve o sorunları çözmek için parlamentoya girmeyi hedefliyoruz. İnşallah Van için mücadele edeceğiz. Herkese başarılar diliyorum. Şimdiden aday adayı arkadaşlarıma da çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.